Italija za reformu Saveta bezbednosti UN

Italija smatra da Savetu bezbednosti UN nije potrebno pridodati nijednu novu stalnu članicu. Neophodan najširi mogući konsenzus oko reforme te organizacije, izjavio šef italijanske diplomatije Franko Fratini.

Kao domaćin sastanka delegacija iz 80 država, čija je tema bila proširenje Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, Italija je zatražila podršku za svoj stav da tom telu ne treba da bude pridodata nijedna nova stalna članica.

"Vreme kada elita sama odlučuje je završeno", izjavio je šef italijanske diplomatije Franko Fratini i pozvao na veću zastupljenost manjih i srednjih država u Savetu bezbednosti, uključujući i Afriku. "Pristup gde Savet bezbednosti postaje još ekskluzivniji klub, na račun svih drugih članica UN, neće koristiti dugoročnim interesima Ujedinjenih nacija", rekao je Fratini.

Italija strahuje da će biti izostavljena iz proširenog Saveta i smatra da je neophodan najširi mogući konsenzus oko reforme te organizacije, pre početka zvaničnih pregovora 19. februara, prenosi Rojters.

Spisak država koje nisu pozvane na razgovore u Rimu, među kojima su Nemačka, Japan, Brazil i Indija, a koje su pretendenti za mesto novih stalnih članica, odražava duboke podele po ovom pitanju.

Od pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN sa pravom veta, samo su Rusija i Kina bile prisutne na sastanku, dok su SAD bile u ulozi posmatrača.

Francuska i Velika Britanija nisu bile pozvane.

Podela snaga posle Drugog svetskog rata

Sastav Saveta bezbednosti UN u velikoj meri predstavlja odnos snaga posle Drugog svetskog rata i većina članica se slaže da ga je potrebno proširiti, kako bi odgovarao sadašnjem trenutku.

Savet, koji ima moć da uvodi sankcije i raspoređuje mirovne snage, ima pet stalnih članica i 10 članica koje se biraju na regionalnom nivou, a koje nemaju pravo veta.

Mnogobrojni planovi reforme Saveta bezbednosti UN razlikuju se po tome koliko novih mesta u Savetu treba da bude pridodato, kome treba da pripadnu, da li bi trebalo da budu stalna, polustalna ili vremenski ograničena i koliko novih država treba da dobije pravo veta.

Svaku reformu treba da odobri dve trećine od 192 članice UN, uključujući i pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво