Stotine ljudi na ulicama Londona protiv izručenja Asanža

Više stotina ljudi, marširalo je Londonom kako bi izvršili pritisak na britansku vladu da odbije da izruči Džulijana Asanža, osnivača Vikiliksa Sjedinjenim Američkim Državama. Asanž bi u SAD trebalo da se suoči sa optužbama za špijunažu.

Među okupljenima bile su i poznate britanske ličnosti, poput Rodžera Votersa iz "Pink Flojda", pevačice "Pritendersa" Krisi Hajnd i modne dizajnerke Vivijen Vestvud, prenosi AP.

Takođe, više od četrdeset pravnika iz Velike Britanije, SAD, Francuske i drugih zemalja objavilo je pismo u kojem traži od britanske vlade da odbije zahtev za izručenje Asanža.

Obraćajući se okupljenima ispred parlamenta, portparol Vikiliksa Kristin Hrafnson rekao je da je krivično gonjenje Asanža "mračna sila protiv onih koji žele pravdu, transparentnost i istinu".

Saslušanje povodom izručenja Asanža zakazano je za ponedeljak.

SAD terete Asanža po 18 tačaka optužnice - od kojih 17 na osnovu Akta o špijunaži - zbog namere da pribavi i objavi poverljive diplomatske i vojne dokumente.

Ako u SAD bude osuđen za špijunažu i izdaju objavljivanjem tajnih državnih dokumenata, preti mu kazna i do 175 godina zatvora.

Džulijan Asanž je australijski novinar i aktivista, poznat po svom radu na sajtu Vikiliks.

Uhapšen je nakon sedmogodišnjeg azila u ambasadi Ekvadora u Londonu. 

Asanž je Vikiliks osnovao 2006. godine, a sa radom je počeo januara 2007. godine.

Za sajt se globalno saznalo kada je obelodanio više od 251.000 diplomatskih depeša, odnosno prepisku između Stejt departmenta i diplomatskih predstavništava SAD širom sveta.

Taj materijal sadržao je čak 40 odsto poverljive građe, a više od šest odsto tajnih dokumenata. 

Tako je obelodanjena građa o ubistvima u Keniji, potom odlaganju otrovnih materija na tlu Afrike, kompromitujuća prepiska banaka, materijali o dejstvima SAD u Iraku, Avganistanu, ili o prilikama u Gvantanamu.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво