General bez škole, mučenik revolucije – ko je bio Kasem Solejmani

Kasem Solejmani, kontroverzni general specijalnih jedinica iranske Revolucionarne garde, bio je jedna od najuticajnijih ličnosti u Iranu. Iako nije završio vojne škole neprijatelji su ga poštovali kao vrhunskog stratega. Bez religijskog obrazovanja za vrhovnog iranskog ajatolaha bio je "živi mučenik" Islamske revolucije.

Kasem Solejmani pridružio se posle revolucije Iranskoj revolucionarnoj gardi – vojnoj formaciji odvojenoj od vojske – i borio se u iransko-iračkom ratu 1980-1988. godine.

Zahvaljujući svom strateškom razmišljanju, harizmi i komandnim sposobnostima, 1998. godine imenovan je za šefa Kudi formacija koje deluju izvan Irana kako bi proširile uticaj te zemlje i širile Islamsku revoluciju.

Uprkos tome što je imao samo šest nedelja vojne obuke, Solejmani je smatran najuticajnijom osobom Revolucionarne garde – uticajnijim i od komandanta Mohameda Ali Džafari.

Kudi snage osnovane su tokom iransko-iračkog rata kao elitna jedinica. Cilj im je bio da pomognu Kurdima u njihovoj borbi protiv iračkog lidera Sadama Huseina i, još više, da šire principe islamske revolucije u vreme kad nije bilo jasno da će vojska ostati odana iranskom režimu.

Kasnije je započeo obuku snaga izvan Irana, poput Hezbolaha u Libanu, šiitskih snaga u Iraku, a rukovodio je i operacijama u Siriji, kao i izvođenjem napada protiv protivnika iranskog režima širom sveta. 

Uz to Solejmani je povezivan i sa nekoliko napada i pokušaja napada na izraelske ciljeve širom sveta, uključujući bombardovanje jevrejskog centra 1994. godine u Buenos Ajresu i napad  na izraelski turistički autobus u bugarskom gradu Burgasu 2012. godine.

Saradnja sa SAD

Uprkos svojoj umešanosti u napade na američke snage u Iraku posle američke invazije na Irak 2003. godine i njegove neskrivene nesimpatije prema SAD, Solejmani je sarađivao sa Amerikancima pri izboru privremenog premijera u Iraku 2010. godine.

Na zahtev SAD, Solejmani je takođe naredio da Mahdijeva vojska, koju je predvodio separatistički irački šiit Muktada el Sadr, prestane da napada američke ciljeve u Bagdadu.

A kad su SAD izvršile invaziju na Avganistan posle terorističkih napada 11. septembra 2001. godine, iranski zvaničnici, upravo po nalogu Solejmanija, dali su američkim predstavnicima mapu talibanskih baza za ciljanje u Avganistanu.

Zbog uticaja Solejmanija na događaje u bliskoistočnim i zalivskim zemljama teško da će njegovo ubistvo proći bez posledica, pre svega u odnosima Irana i SAD o čemu govori i informacija da je Teheran već najavio odmazdu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво