Handke: Miloševićeva sahrana je bila sahrana Jugoslavije

Dobitnik ovogodišnje Nobelove nagrade za književnost Peter Handke istakao je, u intervjuu nemačkom nedeljniku Cajt, da je sve što je pisao o bivšoj Jugoslaviji imalo veze sa pravdom za Srbiju. To što je prisustvovao Miloševićevoj sahrani, Handke obrazlaže time da je to bila ujedno i sahrana Jugoslavije.

"Nijedna reč o onome što sam pisao o Jugoslaviji ne može se osporiti, nijedna. To je književnost", naglasio je Handke.

Kaže da je izveštavanje medija o Srbiji u to vreme bilo "monotono i jednostrano".

Kritikovao je i politiku priznanja tadašnje Nemačke.

"Kako je Nemačka mogla priznati Hrvatsku, Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu, kada je na tim teritorijama više od jedne trećine bilo pravoslavaca i muslimanskih Srba? Tako je došlo do bratskog rata, i ne postoji nijedan gori rat od bratskog", poručio je Handke i naveo da je to razlog što se solidarisao sa Srbijom.

Kada je reč o njegovom odnosu prema Slobodanu Miloševiću, Handke ističe da nikada nije ispoljavao simpatije prema tom državniku.

"Kada pričate sa nekadašnjim moćnicima onda se književnici koriste ponekad kao pisci istorije. Nijednog trenutka se nisam poklonio njemu, ni iznutra, ni spolja", rekao je on.

Handke navodi da je Miloševića video samo jednom, i to kada je bio zatvoren u Hagu.

"Želeo sam da ga saslušam i čuo sam sve što je imao da kaže", rekao je on.

Prisustvo Miloševićevoj sahrani Handke obrazlaže time da je to bila sahrana Jugoslavije.

"Naravno da sam bio tamo. On je na poslednjem glasanju glasao za opstanak Jugoslavije. Njegova sahrana je bila sahrana Jugoslavije. Da li se zaboravilo da je ta država osnovana da bi bila protiv Hitlerovog rajha", upitao je Handke.

U intervjuu, čije odlomke prenose brojni mediji na nemačkom jeziku, Handke je kazao da je sam "Jugosloven po majci i ujaku, koji je studirao u Mariboru".

"Moj deda je na referendumu u Koruškoj glasao za priključenje Jugoslaviji. Jugoslavija je meni nešto značila. I kada mi sada nameću nešto sa Srbijom, to je nepošteno. Ja sam tamo išao zbog Jugoslavije", podvukao je austrijski pisac.

Nobelova nagrada za 2019. godinu otišla je u ruke austrijskog književnika Petera Handkea uz obrazloženje: "Zbog uticajnog rada koji sa lingvističkom genijalnošću istražuje periferiju i posebnost ljudskog postojanja." 

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. март 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво