EU traži izlaz iz blokade, Francuska sprema predloge

Francuska će izneti predloge za reformu procesa proširenja EU na sledećem sastanku Saveta ministara opštih poslova 19. novembra, saznaje RTS u diplomatskim izvorima u Briselu.

Evropski ministri vratiće se temi proširenja pošto u oktobru EU nije mogla da se dogovori o otvaranju pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom zbog protivljenja Francuske, čemu su se, u slučaju Albanije, pridružile i Danska i Holandija.

Više zemalja članica, među njima Italija, Poljska, Austrija, Češka i druge, zatražilo je da se o proširenju nastavi debata već na sledećem ministarskom sastanku, "da bi se našao put iz sadašnje blokade i pokazalo kako EU nije okrenula leđa zemljama regiona", nakon negativne odluke prošlog meseca, saznaje RTS.

Među zemljama članicama postoji saglasnost da razgovore treba nastaviti, a Francuska je zatražila da oni budu dobro pripremljeni kako bi se izbeglo ponavljanje poznatih stavova i stvaranje nerealnih očekivanja, s obzirom na to da sastanak 19. novembra neće biti o otvaranju pregovora, već priprema za raspravu i eventualne odluke na proleće 2020. godine.

Francuska je stavila do znanja da će dati svoje predloge za reformu procesa proširenja, kada ova tema bude formalno na dnevnom redu sledećeg sastanka saveta ministara 19. novembra.

Prema za sada još nezvaničnim najavama koje stižu iz Pariza, francuski predlog znači da bi zemlje kandidati mogle brže da koriste prednosti EU u nekim oblastima u kojima ostvare dobar napredak, ne čekajući na punopravno članstvo.

S druge strane, proces bi bio reverzibilan, odnosno, zemlja kandidat bi mogla da izgubi neke prednosti ako promeni politiku ili počne da nazaduje.

"Neuspeh da se donese konkretna odluka na samitu EU u oktobru stvorio je zastoj koji rizikuje da blokira ne samo otvaranje pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom već i politiku proširenja EU uopšte", navodi evropski diplomatski izvor, uz ocenu da bi sastanak 19. novembra trebalo da odredi neku vrstu mape puta za izlazak iz ove situacije.

Jedna od opcija koju će razmotriti zemlje članice je da se od Evropske komisije zatraži izveštaj kako unaprediti metodologiju procesa proširenja, koji bi Komisija podnela početkom sledeće godine.

Osim toga, države članice treba da odluče hoće li od Komisije zatražiti i novi izveštaj o stanju reformi u Albaniji i Severnoj Makedoniji, kao preduslov za debatu o otvaranju pregovora, do koje će verovatno doći na samitu EU u martu sledeće godine.

Samit EU u martu je logičan trenutak za novu raspravu o toj temi, s obzirom na usvojenu odluku da će se EU vratiti ovom pitanju "pre samita u Zagrebu u maju 2020. godine".

"Međutim, ključno pitanje je šta su uslovi koji bi omogućili da Francuska do tada promeni svoju poziciju", ocenjuju izvori u Briselu.

Nije izvesno ni hoće li se zemlje članice naklonjene proširenju na Balkan složiti sa idejom da revizija procesa pristupanja bude preduslov za otvaranje pregovora sa Skopljem i Tiranom ili će insistirati na obrnutom redosledu poteza.

Izvori u Savetu EU ne isključuju mogućnost da će se o reformi procesa proširenja razgovarati i na nivou lidera na samitu EU sredinom decembra u Briselu.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво