Francuska ne želi pregovore sa Severnom Makedonijom i Albanijom

Savet ministara opštih poslova EU danas u Luksemburgu raspravlja o otvaranju pristupnih pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom u debati koja može imati šire posledice za dalji tok procesa proširenja u celini.

Francuska je stavila do znanja da ne prihvata pregovore ni sa jednom od dve balkanske zemlje, tražeći prethodnu izmenu metodologije pristupnih pregovora i dodatni izveštaj Evropske komisije o reformama u Skoplju i Tirani.

U praksi, ovaj stav bi mogao da znači odlaganje odluke o pregovorima najmanje do sredine sledeće godine, moguće i duže, i to nakon što je odluka već dva puta odložena.

U dokumentu dostavljenom drugim zemljama članicama, Francuska traži od Evropske komisije da pripremi novi pristup pregovorima o članstvu, kako bi oni bili manje tehnokratski i kako bi mogli da "nazaduju" u slučaju da nazaduju reformame u zemaljama kandidatima.

"Sadašnji metod otvaranja i zatvaranja poglavlja ne ostvaruje duboke promene koje su potrebne u ovim zemljama", navodi francuski predlog, ne precizirajući na koji način bi se novi metod odnosio na Srbiju i Crnu Goru, zemlje koje su već odmakle u procesu pregovora.

Holandija uz Francusku, Danska, Španija i Belgija protiv Albanije

Ovakav stav Francuske o Severnoj Makedoniji i Albaniji podržava Holandija, dok su sve ostale zemlje članice spremne da u ovom trenutku otvore pregovore bar sa jednom od dve zemlje.

Danska, Španija i Belgija su protiv otvaranja pregovora sa Albanijom u ovom trenutku, pozivajući se na nedovoljan napredak u reformama.

Prema izvorima iz Evropskog saveta, zemlje članice pokušavaju da utiču na Francusku i Holandiju da promene odluku, navodeći da neće pristati na razgovore o promeni metodologije bez odluke o otvaranju pregovora sa Skopljem i Tiranom, kao i da bi negativna odluka ugrozila kredibilitet EU i stabilnost u regionu.

Italija, Austrija, Slovačka, Mađarska, Češka i druge zemlje zalažu se za otvaranje pregovora bez odlaganja.

Moguće "razdvajanje" evropskih puteva dve zemlje 

Kao mogući kompromis, diplomatski izvori navode "razdvajanje" Severne Makedonije i Albanije, odnosno mogućnost da Skoplje sada dobije neku vrstu uslovnog zelenog svetla, a da odluka o Albaniji bude odložena za neki kasniji trenutak.

Međutim, za sada nema signala da bi Francuska i Holandija pristale na takav scenario.

Finska, kao trenutna predsedavajuća EU, pripremila je nacrt odluke današnjeg Saveta ministara koji uključuje zeleno svetlo za početak pregovora i za Severnu Makedoniju i za Albaniju, u nadi da je moguće postići kompromis između različitih stavova zemalja članica.

U suprotnom, odluku o ovom pitanju moraće da donesu lideri EU na samitu krajem nedelje u Briselu.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи