Spektakularna vojna parada u čast 70 godina NR Kine

Impresivnom paradom u kojoj je učestvovalo više desetina hiljada vojnika i prikazana moć kineskog naoružanja, Kina je obeležila 70 godina od uspostavljanja Narodne Republike Kine.

Parada je počela sa 70 počasnih plotuna iz 56 topova koji simbolišu sve kineske nacionalne grupe.

Komandu za početak parade dao je kineski premijer Li Kećang posle ulaska predsednika Si Đinpinga na Tjenanmen (Trg nebeskog mira), najveći trg u Pekingu na kome se održavaju parade.

Predsednik Si bio je obučen u uniformu nalik onoj koju su nosili Mao Cedung i kineski rukovodioci u vreme nastanka kineske republike kao i decenijama kasnije. On se po tome razlikovao od ostalih kineskih zvaničnika na svečanoj bini, a komentatori veruju da je time želeo da napravi sponu između ondašnje i današnje Kine i pokaže da se ništa nije promenilo u njenoj opredeljenosti za komunizam kao glavnu ideologiju.

Na paradi, koja je trajala duže od četiri sata, prikazano je mnogo oruđa koje koristi kineska vojska, od krstarećih raketa za koje se naglašava da mogu da pogode bilo koju tačku na svetu, preko amfibijskih vozila, "nevidljivih" aviona, dronova koji lete i rone, radara, raketa svih vrsta, tenkova i drugih oklopnih vozila, kao i vojnika u maršu čiji broj na paradi naročito ilustruje snagu kineske vojske.

Paradu je nadletalo 150 borbenih aviona.

U svom govoru na samom početku parade predsednik Si rekao je da je na tom istom mestu pre 70 godina predsednik Mao objavio nastanak kineske narodne republike čime je okončan period stogodišnjeg ponižavanja kineskog naroda i udaren temelj moćne države kakva je Kina danas.

Predsednik Si rekao je da kinesko rukovodstvo stavlja narod i njegove potrebe za boljim životom ispred svih drugih prioriteta, ali je pomenuo i potrebu za mirnom reintegracijom kineskih teritorija misleći na Tajvan i Makao, obećavajući svima dugoročni prosperitet.

Posle govora, predsednik Si je obišao automobilom kolonu kineske armije dugu više kilometara.

Strani državnici nisu pozvani na paradu, ali su na bini bili ambasadori koji su na službi u Pekingu. 

Paradu prate stotine miliona Kineza u samoj Kini i celom svetu, na televiziji, preko lajv strimova, a ovaj događaj glavna je tema razgovora i na najvećoj kineskoj društvenoj mreži Veibo. 

Parada je održana po izuzetno lepom vremenu. Ovde možete pogledati snimke parade.

Број коментара 25

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво