Velika Britanija danas – protesti u 50 gradova i funta koja tone

Protesti protiv suspenzije parlamenta i mogućnosti tvrdog Bregzita održani su širom Velike Britanije. Bivši konzervativni premijer Džon Mejdžor pridružio se inicijativi da se odluka vlade Borisa Džonsona obori na Ustavnom sudu. Parlament ima samo nedelju dana da zakonski spreči izlazak Britanije iz Evropske unije bez sporazuma 31. oktobra.

Demonstriralo se u više od 50 britanskih gradova. Organizacija "Druga Evropa je moguća" okupila je desetine, ako ne i stotine hiljada ljudi, koji protestuju zbog odluke vlade Borisa Džonsona da suspenduje rad parlamenta između 9. septembra i 14. oktobra.

"Ovo je državni udar. Parlament je i ranije bio raspuštan, ali nikada usred ustavne krize kakva je ova", navodi Ken Boldri iz Laburističke stranke.

Teo Šarif iz Socijalističke partije Velike Britanije navodi da demonstranti moraju da se bore da izbace torijevce iz parlamenta, a za Korbinovu vladu i socijalističku politiku.

"Tada će Korbin biti u stanju da do kraja dovede pregovore o povlačenju iz Evropske unije, socijalistički sporazum o Bregzitu u interesu radnika i mladih", dodaje Šarif.

U ovom trenutku Britanija je podeljenija i više na ulicama nego što je to možda bila i u vreme Margaret Tačer. Sa Irskog ostrva stiže vest da, što se njih tiče, stav Borisa Džonsona o otvorenosti ili zatvorenosti irske granice posle Bregzita jeste jasan i glasan, ali i potpuno nerazuman, te time Dablin poručuje da bilo kakav sporazum za ovo kratko vreme ostaje malo verovatan.

"Bregzit ugrožava mirovni sporazum u Severnoj Irskoj, mirovni proces i jake veze i odnose izgrađene u poslednjih 25 godina", smatra Piter iz Dablina.

Elenor iz Dablina ukazuje da je Severna Irska postkonfliktno društvo, dodajući da je retorika tvrdih Bregzitera izuzetno uvredljiva i narušava odnose dveju zajednica na Severu Irske.

"Kažu da će krajem oktobra obustaviti slobodu kretanja prema EU. Nije usvojen zakon o zaštiti evropskih građana, koji nisu aplicirali za trajno useljenje. Verovaćemo tek kada vidimo vladin zakon", navodi Nikol Vevers, aktivistskinja pokreta "Tri miliona" za zaštitu prava građana EU u Velikoj Britaniji.

Za to vreme društvene podele su sve dublje, a cene nekretnina u Londonu i širom Britanije, kao i funta, nastavljaju da padaju.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи