Parada pobede u Moskvi

Na Crvenom trgu u Moskvi tradicionalno je održana vojna parada povodom Dana pobede. Učestvovalo je 13.000 vojnika i prikazano više od 130 komada najmodernijeg naoružanja.

Otkucajima sa Spaske kule na Crvenom trgu počela je 74. po redu Parada pobede. Smotru svih jedinica je izvršio ministar odbrane Sergej Šojgu, koji je zatim predao raport predsedniku Vladimiru Putinu.

Učestvovalo je 13.000 vojnika, više od 130 komada najmodernijeg naoružanja. Iako je najavljen, izostao je defile naprednih letelica.

Na ovogodišnjoj paradi nije bilo stranih zvaničnika.

Putin je u obraćanju čestitao Dan pobede – dan ponosa i tuge.

"To je dan naše bezgranične zahvalnosti zaštitnicima otadžbine koji su razbili nacizam. Oni su ratovali, trudili se, prošli su nadljudska iskušenja i stajali na strašnom mestu borbe, dali sve što su mogli i dobili su tu pobedu", istakao je predsednik Rusije.

Poručio je da građani svake godine sve više i jače osećaju moć tog podviga bez presedana.

Uputio je poziv za saradnju drugim zemljama, pogotovo kada je reč o terorizmu.

Radili smo i radićemo sve što možemo da osiguramo visoku borbenu spremnost naših oružanih trupa i odbrambeni potencijal zemlje. Povećaćemo prestiž vojne službe, autoritet vojnika i policajaca, branilaca naše otadžbine. Istovremeno, Rusija ostaje otvorena za saradnju sa svima koji su zaista spremni da se suprotstave terorizmu, neonacizmu i ekstremizmu.

Godinu dana se vežbalo za ovu paradu. 

Parade pobede u Moskvi održavaju se po istom modelu kao prva parada, koja je održana 1945, nešto više od mesec dana pošto je Nemačka kapitulirala.

Tom paradom, koja je i najveći događaj održan na Crvenom trgu, proslavljena je kapitulacija Nemačke.

U toj paradi je učestvovalo 40.000 vojnika, 1.850 vojnih oružja i oruđa i trajala je dva sata.

Paradu je tada pripremio maršal Rokosovski, a komandovao general Žukov, koji je i formalno primio kapitulaciju Nemačke.

Parada je održana po Staljinovoj naredbi.

Sahrana stradalih crvenoarmejaca 

Sovjetski Savez izgubio je u Drugom svetskom ratu najviše ljudi – oko 25 miliona. Više stotina crvenoarmejaca ubijenih u regionu nekadašnjeg Lenjingrada ponovo je sahranjeno na ceremoniji nedaleko od sela Novaja Maluksa.

Zahvaljujući dobrovoljcima koji su pretraživali teren u toj oblasti na zapadu Rusije, lane su pronađeni ostaci 560 sovjetskih vojnika: identifikovano je svega dvadesetak.

Aleksej Taraskin stajao je uz Nataliju, devojku koja je pronašla medaljon sa ličnim podacima njegovog pradede

"Konačno su pronađena dokumenta mog pradede koji je nestao u martu 1943. i sve do danas se smatrao nestalim. Pozvan sam na sahranu gde sam upoznao Nataliju, koja je pronašla pradedin medaljon, koji je bio odlično očuvan", rekao je Aleksej.

U poslednjih šest godina, organizacija dobrovoljaca "Rusija" pronašla je tela 120.000 crvenoarmejaca.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво