Premijera uprkos kontroverzama, američki F-35A u borbi

Petnaest godina otkako je "Lokid Martin" potpisao ugovor za izradu aviona "F-35A lajtning II", u avgustu 2016. godine Vazdušne snage SAD objavile su da su avioni spremni. Bile su, ipak, potrebne tri godine kako bi se ove letelice pete generacije iskoristile u borbi.

Nisu uspeli da budu prvi. Izraelci su u maju prošle godine u borbi iskoristili F-35 na Bliskom istoku. Tada su zvaničnici izraelske vojske saopštili da su F-35 korišćeni na dva fronta.

Ove lovce prate kontroverze, kako zbog odlaganja njihovog korišćenja, tako i zbog visoke cene i tehničkih poteškoća.

U 2017. godini piloti ratne mornarice koristili su model F-35C i žalili su se na otkazivanje stajnog trapa. Naredne godine lovac F-35A srušio se na pistu u vazduhoplovnoj bazi Eglin kod Floride, isto zbog stajnog trapa.

Incident i u 2019. – u aprilu se kod obale Japana srušio F-35A zbog problema sa hidraulikom.

A onda američka premijera: Dva lovca "F-35A lajtning II" izvela su 30. aprila vazdušne napade u iračkom gradu Vadi Ašaiju. Gađali su mreže podzemnih tunela Islamske države i depoe oružja u planini Hamrin.

Kako navodi portal afcent.af.mil, te lokacije su predstavljale pretnju za "prijateljske snage".

"Imamo sposobnost da sakupimo, objedinimo i prosledimo velike količine informacija, i tako činimo sve prijateljske letelice sposobnijim za preživljavanje, ali i smrtonosnijim", rekao je poručnik Josef Moris, pilot ove letelice. 

Lovci su poslati iz Vazdušne vojne baze Hil, u Juti. Ovo je treći put da su korišćeni, ali prvi put u borbenoj misiji.

"Bili smo uspešni u dve vežbe Red fleg, i rasporedili smo ih u Evropi i Aziji", rekao je Moris.

Red fleg (crvena zastava) je vazdušna vojna vežba, simulacija borbe, u kojoj učestvuju američke snage i saveznici.

Ove letelice svuda imaju senzore i unapređen radar. Imaju sposobnost da prikupljaju informacije sa celog bojnog polja i podele ih sa drugim avionima F-35 ili sa avionima četvrte generacije.

"F-35 lajtning II" je jednomotorni višenamenski borbeni avion, pete generacije, sa umanjenom uočljivošću. Namenjen je za prevlast u vazdušnom prostoru, borbu protiv ciljeva na zemlji i moru, kao i za izviđanje.

Dugačak je 15,7 metara, a razmah (raspon) krila mu je 10,7 metara.

Trebalo bi da F-35 zameni ceo skup borbenih aviona srednje klase, koji su trenutno u operativnoj upotrebi u SAD, Ujedinjenom Kraljevstvu i kod ostalih njihovih saveznika. Tako bi postao najmasovniji internacionalni avion u ratnim vazduhoplovstvima.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 21. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом