Dok se političari dogovore, Zemlja čeka i pati...

Skoro 200 zemalja dogovorilo se večeras na konferenciji u Katovicama o pravilima primene ključnog globalnog sporazuma o borbi protiv klimatskih promena potpisanog 2015. u Parizu, prenosi "Rojters".

Do dogovora je došlo posle dve nedelje razgovora i dve godine rada, navodi Rojters dodajući da su učesnice uspele da prevaziđu političke razlike kako bi postigle konsenzus o detaljnijim okvirima Pariskog sporazuma.

Rojters podseća da je cilj sporazuma ograničenje porasta srednje vrednosti temperature u svetu na "dosta ispod" dva stepena Celzijusa u odnosu na doba pre industrijskog razvoja.

"Nije lako postići dogovor o tako specifičnom i tehničkom sporazumu. Kroz ovaj paket zajedno ste napravili hiljadu malih koraka ka napred. Možete da se osećate ponosno", rekao je delegatima Mihail Kurtika, poljski zvaničnik koji je predsedavao razgovorima u Katovcima.

Nakon što je udario čekićem kako bi signalizirao da je postignut dogovor, ministri su mu se pridružili na pozornici, grleći se i smejući se kao znak olakšanja nakon maratonskih pregovora, navodi britanska agencija.

Pre početka razgovora, mnogi su očekivali da dogovor neće biti dovoljno oštar, ali su iscrpljeni ministri uspeli da premoste niz podela kako bi sastavili pravilnik od 156 strana, koji je podeljen na teme kao što su kako će zemlje podnositi izveštaje i nadgledati svoja obećanja da smanje efekte staklene bašte i ažuriraju svoje planove emisija.

Kritičari, međutim, tvrde da sporazum nije dovoljno ambiciozan da spreči opasne posledice globalnog zagrevanja.

Sjedinjene Američke Države inače su 2017. odlučile da prekinu primenu svih neobavezujućih elemenata Pariskog sporazuma o borbi protiv klimatskih promena.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво