Si poručio Kimu: Zajedničkim naporima da stabilnog Korejskog poluostrva

Kineski predsednik Si Đinping rekao je severnokorejskom lideru Kim Džong Unu da će zajedničkim naporima dve zemlje Korejsko poluostrvo definitivno biti mirno i stabilno.

Kako je prenela agencija Sinhua, Si Đinping je to poručio Kimu na kraju njegove dvodnevne posete Pekingu.

Prethodno je Si Đinping severnokorejskom lideru poručio da njegov sastanak sa američkim predsednikom u Singapuru predstavlja "važan korak ka političkom rešavanju nuklearnog pitanja Korejskog poluostrva". 

Si je naveo i da se nada da će Pjongjang i Vašington u potpunosti primeniti ono što je dogovoreno u Singapuru.

Kim Džong Un, koji boravi u dvodnevnoj poseti Pekingu, zahvalio se kineskom predsedniku na podršci prošlonedeljnom sastanku sa Donaldom Trampom.

Ovo je treća poseta Kim Džong Una Kini ove godine, što ukazuje na značajno poboljšanje odnosa između dve zemlje, navodi AP.

Severnokorejska agencija KCNA je izvestila da je Kim, tokom banketa, istakao da se odnosi Pjongjanga i Pekinga razvijaju u "specijalne odnose bez presedana".

Agencija Kjodo izveštava da je Kim poleteo iz Pekinga za Pjongjang. 

Kineska državna ČTV prikazala je juče kako je kineski predsednik Si Đinping dočekao severnokrojskog lidera, uz vojne počasti, i sa njim razgovarao u Velikom holu naroda u Pekingu.

ČTV je izvestila da je Si rekao Kimu da se kroz konkretne napore relevantnih zemalja pregovori oko Korejskog poluostrva vraćaju na pravi put i celokupna situacija se kreće ka miru i stabilnosti.

Istakao je i da će Kina uvek imati konstruktivnu ulogu u tom procesu.

Kima i njegovu suprugu Ri Sol Ju dočekali su Si i njegova supruga Peng Lijuan na svečanom banketu.

Eksperti su naveli da se očekuje da će Kim razgovarati sa kineskim liderima o narednim koracima nakon prošlonedeljnog samita sa američkim predsednikom Donaldom Trampom.

Kimova dvodnevna poseta Pekingu je način da Kina istakne svoju ključnu ulogu u naporima SAD da Severna Koreja napusti svoj nuklearni program, navela je američka novinska agencija.

SAD se dugo oslanjala na Kinu da iskoristi svoj uticaj na Severnu Koreju i dovede je za pregovarački sto, ali do posete dolazi kada su veze između Pekinga i Vašingtona na ispitu zbog trgovinskog spora.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи