Ingrid Betankur za oslobađanje kidnapovanih

Ingrid Betankur koja je šest godina bila talac kolumbijske gerile FARK, inicijator je akcije za oslobađanje svih kidnapovanih lica na planeti. Samo u Kolumbiji gerilci drže oko 3.000 otetih.

Kidnapovanja ima na svim kontinentima, pre svega u nemirnim područjima, od Somalije i Bliskog Istoka, do Iraka, Avganistana, Pakistana, Filipina.

Cilj tog nasilja najčešće je da se izvuku bogate odštete, a negde se to čini i iz političkih razloga, radi pritiska na vlast ili ideološke protivnike.

Ime Ingid Betankur (46) ponovo je u svetskim medijima, a povod je njena akcija za oslobađanje svih kidnapovanih lica na planeti čiji se tačan broj ne zna, ali je sigurno da se radi o desetinama hiljada, među kojima ima političara, biznismena, dece žena.

Betankurova je spasena zajedno sa trojicom Amerikanaca i 11 kolumbijskih vojnika, koji su, takođe, bili zatočenici FARK-a u prašumama Kolumbije.

FARK se od 1960-ih bori protiv vlasti i za uspostavljanje marksističke vlade u toj južnoameričkoj državi.

Pobunjenici drže stotine talaca po logorima u džungli.

Za neke od njih traže otkupninu, dok im drugi služe za razmenu za zatvorene pobunjenike.

Betankur je svoj novi angažman, pozdravljen od mnogih humanitarnih organizacija i istaknutih ličnosti započela u Madridu, gde se na čelu kolone demonstranata protiv kidnapovanja našao i španski ministar spoljnih poslova Migel Anhel Moratinos.

Inicijativa gospođe Betankur imala je, istovremeno, odjek i u Kolumbiji i Francuskoj i Kini, gde su njeni sledbenici izrazili protest protiv otmičara ljudi i zatražili energičnu akciju sveta protiv njih.

Nakon toga, Betankur se prvi put posle oslobađanja iz zloglasnog FARKA vratila u Bogotu, gde je kolumbijskom predsedniku Alvaru Uribeu zahvalila na akciji koja joj je vratila slobodu.

Zahvalila se i predsedniku Ekvadora Rafaelu Korei koji se, takođe, odlučno suprotstavlja otmičarima.

U popularisanju svoje misije, Betankur će obići nekoliko latinoameričkih zemalja u kojima su kidnapovanja i dalje raširena pojava.

Na spisku država u koje će doći su Argentina, Čile, Peru, Brazil, Bolivija i Venecuela.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи