UNHCR traži 5,6 milijardi dolara za sirijske izbeglice

Civili više ne mogu da pobegnu od sukoba i bombardovanja u Siriji jer su granice strogo kontrolisane, a susedne zemlje su prepune izbeglica, izjavio je visoki komesar UN za izbeglice Filipo Grandi.

Filipo Grandi se nada da će sakupiti 5,6 milijardi dolara od međunarodnih donatora za hitnu humanitarnu pomoć sirijskim izbeglicama ove godine, ali napominje da taj novac nije namenjen samoj Siriji, već zemljama koje pružaju utočište sirijskim izbeglicama kao što su Jordan, Irak, Egipat i Liban, prenosi Rojters.

Grandi upozorava i na novu katastrofu ukoliko sirijski grad Idlib, koji je pod kontrolom pobunjenika, postane naredna meta sirijske vojske.

"Ta zemlja postaje klopka, na pojedinim mesta klopka smrti za civile", rekao je komesar UN britanskoj agenciji na donatorskoj konferenciji za Siriju.

Prema njegovim rečima, reč je o jednom od najgorih stradanja u modernoj istoriji.

Oko 5,5 miliona Sirijaca žive kao izbeglice u Iraku, Jordanu, Libanu i Turskoj, a sada čine oko četvrtinu libanskog stanovništva.

Još 6,1 milion stanovnika i dalje se nalazi u Siriji, ali su prinuđeni da napuste svoje domove.

Ujedinjene nacije procenjuju da je više od 400.000 civila zaglavljeno u zonama pod opsadom širom Sirije.

Ta brojka bi, navodi Rojters, mogla i da drastično poraste jer dva miliona ljudi živi u regionu severoistočnog Idliba, najnaseljenijem području Sirije, koje je rukama pobunjenika koji se bore protiv vlade sirijskog predsednika Bašara el Asada u Damasku.

Međutim, Grandi i druge humanitarne agencije upozoravaju da sirijske izbeglice više neće imati kuda da pobegnu, jer je turska južna granica sa Sirijom kod Gazijantepa pod strogom kontrolom, te da se tuda uglavnom propuštaju konvoji s humanitarnom pomoći do Idliba, ali se izbeglice vraćaju i potiskuju dublje ka Siriji.

"Mislim da ćemo izgubiti ne samo jednu generaciju, već čitavu populaciju", zaključio je Grandi.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво