Planovi EU o prodaji viza bogatima - rizik po Šengensku zonu

Programi koje su pokrenule pojedine zemlje EU za prodaju viza i državljanstva bogatim pojedincima mogli bi da ugroze slobodno kretanje u okviru bloka jer su podložni zloupotrebama i korupciji, upozoravaju borci za borbu protiv korupcije.

Planovi vlada da menjaju pravo na državljanstvo ili stanovanje za investicije primenjuju se u najmanje 10 evropskih zemalja, koje su deo Šengenske zone: Austriji, Belgiji, Grčkoj, Letoniji, Litvaniji, Malti, Portugalu, Španiji, Mađarskoj i Švajcarskoj, podseća Rojters.

Mađarska je suspendovala svoj program prošle godine.

Britanska agencija navodi da se su slični progami pokrenuti u drugim zemljama EU, koje su van Šengenske zone, a među kojima su Velika Britanija, Bugarska i Kipar.

"Sve je veća zabrinutost zbog rizika koji predstavljaju ovi planovi za integritet Šengenske zone", rekao je direktor Kancelarije za EU međunarodne organizacije Transperensi internešnal Karl Dolan na konferenciji za novinare u Briselu.

Kako objašnjava Rojters, vize dobijene u zemlji članici Šengenske zone mogu se koristiti za putovanje i boravak u drugim zemljama bloka. One, takođe, mogu da omoguće bezvizni ulazak u SAD.

Novi izveštaji istražitelja, koje je objavio konzorcijum istraživačkih centara, medija i novinara "Projekat izveštavanja o organizovanom kriminalu i korupciji", ukazuju na slučajeve lošeg vladinog nadzora nad pojedincima, kojima su dodeljeni pasoši EU ili dozvole za boravak.

"Transperensi internešnal" navodi da novi građani EU, po ovim šemama, uključuju ruske državljane na Malti, za koje se veruje da su bliski ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.

Organizacija navodi i da je moguće i da je nekoliko članova vladajuće elite u Angoli kvalifikovano za program, na osnovu kupovine nekretnina u Portugalu. U Portugalu je, naime, dozvola za boravak povezana s kupovinom nekretnine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 29. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом