Unicef: Decu širom sveta koriste kao živi štit, ubijaju, sakate...

Deca koja žive u zonama sukoba u svetu ove godine su izložena napadima "šokantnih razmera". U izveštaju Unicefa se ističe da su "napadači besramno zanemarivali međunarodno pravo koje je osmišljeno kako bi se zaštitili najranjiviji". Silovanja, prisilni brakovi, otmice i porobljavanje su svakodnevica u Siriji, Jemenu, Nigeriji i Mjanmaru.

"Deca su meta u sukobima širom sveta. Koriste ih kao živi štit, ubijaju, sakate i regrutuju za borbe. Najmlađi su izloženi napadima i okrutnom nasilju u domovima, školama i na igralištima", ističu u Unicefu.

Svet ne sme da bude ravnodušan na te napade i "takva okrutnost ne sme da postoji". Milioni dece su indirektne žrtve sukoba jer pate od neuhranjenosti, bolesti i povreda.

"Radeći u tim delovima sveta kao pedijatrijska medicinska sestra ali i kao majka, znam da su njihove porodice očajne. Postoje na hiljade dece mlađe od 15 godina koja su inficirana difterijom... Moramo pokušati da zaustavimo nasilje nad decom i bolestima koje se šire", kaže Beki Plac.

U borbama se uništava infrastruktura pa nema hrane, vode, zdravstvene nege. Na primer, u Kongu 850.000 dece je prognano iz njihovih domova, a oko 350.000 je akutno neuhranjeno.

"Najviše trpe deca od četiri do 15 godina. Izazova je mnogo, a o deci brinemo sa veoma skromnim sredstvima", rekao je humanitarni radnik Džonatan Povei.

Trenutno je humanitarna pomoć neophodna za više od 11 miliona dece u svetu.

"U Mjanmaru se pred našim očima dešava najgora humanitarna kriza. I ako će svet da kaže da je to samo još jedna kriza, ja ću definitivno izgubiti nadu u celo čovečanstvo", poručuje Jang Hi Li, specijalni izvestilac UN.

U Jemenu već treću godinu traju borbe. Mnogo dece je povređeno a život je izgubilo njih 5.000.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
23° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се