Rusija ponovo ulaže veto na rezoluciju o upotrebi hemijskog oružja u Siriji?

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija glasaće o rezoluciji Japana da se za još mesec dana obnovi mandat međunarodnog tima za istragu o napadu hemijskim oružjem u Siriji, ali diplomate kažu da je Rusija protiv te odluke.

Kako ocenjuje Rojters, još uvek nije jasno da li će Rusija po drugi put iskoristiti veto, nakon što su to uradili u četvrtak.

Ambasador Rusije pri UN Vasilij Nebenzja nije bio dostupan za komentar.

Rusija je u četvrtak uložila veto na rezoluciju o obnovi mandat istražnog tima, koju su predložile UN i Organizacija za zabranu hemijskog oružja.

Prema nalazima te organizacije, u Siriji je u napadu na grad Kan Šeikun 4. aprila ove godine korišćen bojni otrov sarin.

Nakon što ni ruska ni američka rezolucija nisu dobile podršku u Savetu bezbednosti UN, članice tog tela razgovarale su o japanskoj rezoluciji o produžetku mandata misije iza zatvorenih vrata, prenosi AP.

Dok su se odvijali pregovori iza zatvorenih vrata o nacrtu teksta, Rusija je svojim kolegama u Savetu, koji broji 15 članica, poručila da ne može da prihvati nacrt rezolucije, da "ne želi da to telo pokaže lažno jedinstvo i ne želi da troši bilo čije vreme", tvrde diplomate koje su tražile da ostanu anonimne.

Ambasador Francuske u UN Fransoa Delatre nazvao je japanski nacrt rezolucije "pragmatičnim predlogom koji može da otvori vrata da se izađe iz pat pozicije", dodaje AP.

U nacrtu rezolucije traži se od generalnog sekretara UN Antonija Gutereša i šefa Organizacije za zabranu hemijskog naoružanja da podnesu predloge u roku od 20 dana o strukturi i metodama rada tela stručnjaka Zajedničkog istražnog mehanizma.

Navodi se da bi predlozi trebalo da odražvaju poglede članica Saveta, koje su duboko podeljene.

Kako je ranije objavljeno, ni ruska ni američka rezolucija o produžetku mandata misije Organizacije za zabranu hemijskog naoružanja u Siriji nisu dobile podršku u Savetu bezbednosti UN.

Stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja najpre je povukao svoj nacrt, pošto nije postignut dogovor na sednici SB UN da se o njemu glasa posle američkog nacrta.

Nakon toga na glasanje je podnet nacrt rezolucije SAD. Dokument je dobio podršku 11 zemalja, a protiv su bile Rusija i Bolivija, dok su Kina i Egipat bili uzdržani.

Zatim je Bolivija ponovo podnela rusko-kinesku rezoluciju i zatražila glasanje, ali je ovaj predlog dobio samo četiri pozitivna glasa uz sedam negativnih, a četiri zemlje su se uzdržale.

Za usvajanje rezolucije potrebna je podrška devet članica, a da pri tome stalne članice ne ulože veto.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво