Mugabe ambasador SZO, SAD: Zato tražimo reformu UN

Generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Gebrejesus proglasio je predsednika Zimbabvea Roberta Mugabea za ambasadora dobre volje SZO. Lideri globalnih zdravstvenih grupacija zatražili opoziv te odluke, dok su SAD konstatovale da je ovaj potez pokazuje zašto Vašington traži reformu UN. Reagujući na osude, direktor SZO poručio da "ponovo razmatra" Mugabeovo imenovanje.

Iz Vašingtona, koji je uveo sankcije Mugabeu zbog navodnog kršenja ljudskih prava, saopšteno da su SAD "razočarane" ovom odlukom.

"Ovo imenovanje u jasnoj je suprotnosti s idealima Ujedinjenih nacija u pogledu poštovanja ljudskih prava i ljudskog dostojanstva. Ovaj izbor naglašava zašto SAD nastavljaju sa zahtevima za reformom UN i akcijama liderstva na kojima počivaju naše zajedničke UN ideale", kazao je neimenovani portparol Stejt departmenta.

Rojters prenosi da je Velika Britanija poručila da je imenovanje Mugabea "iznenađujuće i razočaravajuće" i da nosi rizik bacanja u senku globalnog delovanja SZO.

Britanska agencija navodi da je Tedros objavio imenovanje Mugabea u sredu tokom sastanka na visokom nivou o nezaraznim bolestima u Urugvaju i podseća da Zapad 93-godišnjeg Mugabea optužuje da je uništio privredu Zimbabvea i brojna kršenja ljudskih prava tokom 37 godina upravljanja zemljom sa funkcija predsednika i premijera, koje i dalje traje.

Tedros, bivši ministar zdravlja Etiopije koji je na čelo SZO došao u maju ove godine kao prvi generalni direktor te organizacije koji dolazi iz Afrike, hvalio je Mugabea tokom sastanka kojem je prisustvovao i predsednik Zimbabvea.

Savez za borbu protiv nezaraznih bolesti "En-Si-Di alajans", koji okuplja 28 međunarodnih zdravstvenih grupacija koje se bave hroničnih bolestima, saopštio je da je "šokiran i duboko zabrinut", dok je izvršni direktor grupacije sa sedištem u Ženevi "UN voč" Hilel Nojer nazvao je odluku SZO "mučnom".

U međuvremenu, šef SZO reka oje da nakon osuda "ponovo razmatra" imenovanje Mugabea.

Tedros Adhanom Gebrejesus poručio je na Tviteru da je, nakon osuda njegove odluke da proglasi predsednika Zimbabvea Roberta Mugabea za ambasadora dobre volje SZO, "ponovo razmatra" to imenovanje.

"Slušam. Čujem vašu zabrinutost. Ponovo razmatram pristup u svetlu vrednosti SZO. Izdaću saopštenje što je pre moguće", naveo je Tedros na ovoj društvenoj mreži, prenosi AP.

Čelnici UN agencija i generalni sekretar UN obično biraju poznate ličnosti i druge viđenije osobe za ambasadore kako bi privukli pažnju na globalne probleme, pa je tako američka glumica Anđelina Džoli postala ambasadorka za izbeglice, a Pakistanka Malala Jusafzaji, koja je sa 17 godina dobila Nobelovu nagradu za mir 2014, ambasadorka za pitanja obrazovanja.

Asošijeted pres ističe da UN ambasadori imaju malo stvarne moći i mogu da budu otpušteni sa funkcije, kao što se desilo u slučaju strip junakinje "čudesne žene" kojoj je zvanje oduzeto nakon kritika da oskudno obučena belkinja sklona nasilju i nije najbolji uzor na koji devojčice treba da se ugledaju.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво