Madrid objavljuje mere za Kataloniju

Situacija u Kataloniji mogla bi da dostigne tačku usijanja. Španska vlada objaviće konkretne mere za preuzimanje kontrole nad Katalonijom. To će biti prvi put u istoriji Španije da se centralna vlada poziva na Ustav kako bi rasformirala regionalnu vladu i sazvala nove izbore. Evropska unija podržava Madrid i neće posredovati u katalonskoj krizi.

Tri nedelje od referenduma i isteka dva roka da katalonski lideri objasne da li su proglasili nezavisnost ili ne, premijer Španije Marijano Rahoj, održaće vanredni sastanak svog kabineta i saopštiti mere za suspenziju autonomije Katalonije.

O konkretnim akcijama koje planira da preduzme po članu 155 mora da obavesti Senat, u kome će se pre konačnog glasanja održati debata. Španija koja je ustav usvojila 1978. godine, predstavlja jednu od najdecentralizovanijih država u svetu, sa 17 regiona koji imaju autonomiju, a Katalonija je jedna od onih sa najvećim stepenom.

"Član 155 Ustava ne podrazumeva upotrebu sile. Njegov cilj je povratak zakonitosti i normalno funkcionisanje institucija. Katalonske vlasti su prekršile zakon, a vladavina prava je jedan od osnovnih principa Evropske unije", kaže Marijano Rahoj.

Rahoj ima podršku vodećih opozicionih stranaka u Španiji. Postigli su dogovor da se u januaru održe prevremeni parlamentarni izbori u Kataloniji. Analitičari podsećaju i na druge opcije koje premijer ima kako bi zaustavio katalonske separatiste.

Može da uvede vanredno stanje i zabranu kretanja i okupljanja u Kataloniji, da proglasi krizu nacionalne bezbednosti i donosi zakone dekretom. Da se protivi nezavisnosti Katalonije, ponavlja španski kralj, koji retko govori o politici.

"Španija se suočava s neprihvatljivim pokušajem secesije dela svoje nacionalne teritorije, a s tim će se suočiti uz pomoć legitimnih, demokratskih institucija, uz poštovanje Ustava. Ne želimo da odustanemo od onoga što smo zajedno gradili. Katalonija jeste i biće suštinski deo Španije 21. veka", rekao je kralj Španije Filip Šesti.

Katalonski zvaničnici za danas su najavili masovne proteste. Pristalice nezavisnosti već su počele da povlače novac iz banaka, koje su premestile sedišta iz Barselone u Valensiju i Madrid. 

Za razvoj događaja u Kataloniji posebno su zainteresovani na severu Italije. U Lombardiji i Venetu sutra se održava referendum o proširenju autonomije – iako pravno neobavezujući, ima simbolični značaj.

Nakon škotskog i katalonskog referenduma i rastućeg separatizma u Evropi, nije mali broj onih koji smatraju da je zapravo reč o probnom referendumu za nezavisnost i proveri raspoloženja birača.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи