Puđdamon preti otcepljenjem, Madrid pokreće suspenziju autonomije Katalonije

Lider Katalonije Karles Puđdamon upozorava da bi regionalni parlament mogao da glasa o usvajanju formalne deklaracije o nezavisnosti – ako Madrid nastavi sa "represijom", odnosno suspenzijom njene autonomije. Španska vlada je za subotu zakazala sednicu na kojoj će pokrenuti član 155 španskog ustava, koji predviđa suspendovanje katalonske autonomije.

Puđdamon je u pismu španskom premijeru Marijanu Rahoju naveo da je suspenzija nezavisnosti i dalje na snazi, ali da mogućnost da se proglasi nezavisnost i dalje postoji.

U pismu, čiju je integralnu verziju objavio španski list El Pais, postavio je dva uslova Madridu – da "prestane sa represijom" i da se "pokrene dijalog".

"Ako vlada države nastavi da sprečava dijalog i nastavi s represijom, Parlament Katalonije mogao bi, ako to smatra prikladnim, da održi glasanje o zvaničnoj deklaraciji o nezavisnosti o kojoj nije glasao 10. oktobra", napisao je katalonski lider. 

Pismo je poslato nekoliko minuta pre isteka roka koji je Madrid postavio za konkretno izjašnjavanje o tome da li je ili nije proglašena nezavisnost Katalonije.

"Odluka o primeni člana 155 odgovara centralnoj vladi, uz prethodno odobrenje Senata. Uprkos svim našim naporima i volji za dijalog, jedini odgovor koji smo dobili je da se suspenduje autonomija, što nam govori da nisu svesni problema i da ne žele da razgovaraju", dodaje se u pismu.

Lider Katalonije naglašava i da nije ispunjen zahtev za "okončanje represije".

"Nasuprot tome, represija je povećana, što je dovelo do hapšenja predsednika katalonske Narodne skupštine i predsednika udruženja 'Omnium Kultural', akreditovanih građanskih, pacifičkih i demokratskih entiteta", dodaje se u pismu.

Podsetio je da je narod Katalonije 1. oktobra glasao za nezavisnost na referendumu, uz podršku visokog procenta glasača, a da je 10. oktobra parlament održao sednicu za ocenu ishoda referenduma i njegovih efekata, gde je predložio da se suspenduju efekti proglašenja nezavisnosti.

"To sam uradio kako bismo podstakli dijalog", navodi Puđdamon, ali, kako ističe, do tog dijaloga još uvek nije došlo.

Madrid pokreće član 155 

Ubrzo po objavljivanju Puđdamonovog pisma, iz Kancelarije španskog premijera saopšteno je da će Vlada Španije na vanrednoj sednici koja je sazvana za subotu, pokrenuti član 155 španskog ustava, koji omogućava suspendovanje katalonske autonomije.

"Španska vlada će nastaviti sa procedurom iz člana 155 Ustava, kako bi obnovila legalitet katalonske samouprave", navedeno je u saopštenju Rahojevog kabineta.

Portparol Vlade Španije Injigo Mendes de Vigo je rekao da Puđdamonov odgovor ne sadrži jasne i precizne termine.

"Vlada zaključuje da to nije u skladu s našim zahtevima. Zato ćemo nastaviti proceduru navedenu u članu 155 Ustava, da bi se obnovila vladavina prava u Kataloniji", rekao je Injigo Mendes de Vigo.

Madrid je dao rok regionalnoj vladi Katalonije da do danas u 10 časova odustane od simboličnog proglašenja nezavisnosti od prošle nedelje, ili da se suoči sa direktnom vlašću Madrida nad Katalonijom, prenosi Rojters.

AFP prenosi da je katalonski lider Karles Puđdamon razjasnio danas da nezavisnost Katalonije nije proglašena, ali da je upozorio da će objaviti otcepljenje od Španije ukoliko Madrid ispuni pretnju o suspenziji regionalne autonomije.

Rojters, s druge strane, navodi da Puđdamon ni danas nije razjasnio da li je ili nije proglasio nezavisnost.

Ukoliko bi premijer Španije Marijano Rahoj započeo primenu ukidanja katalonske autonomije, bilo bi potrebno od tri do pet dana da regionalna autonomija bude potpuno suspendovana, navodi britanska agencija.

Član 155 Ustava Španije ovlašćuje vladu da pribegne svim merama potrebnim da se očuva integritet države.

To je najekstremnija mera kojoj može da pribegne španska vlada ukoliko jedna autonomna regija proglasi nezavisnost. U političkim krugovima taj član zovu i "nuklearna opcija", dok ga je bivši ministar spoljnih poslova Hoze Manuel Garsija nazvao "atomskom bombom".

Radi se o ekstremnoj meri predviđenoj za ekstremne situacije. Ta mera u Španiji još nikad nije uvođena.

Član 155 predviđa da se nekoj regionalnoj vladi, u slučaju da ugrozi interese španske države, mogu oduzeti sva ovlašćenja – i prebaciti na centralnu vladu u Madridu.

Ukoliko se građani dotične regije zbog toga pobune, vlada u odbrani integriteta države ima u tom slučaju pravo da primeni "institucionalnu silu".

Prema članu 155, ukoliko regionalna vlada prekrši svoje ustavne obaveze ili "postupa na način koji ozbiljno ugrožava opšti interes Španije", zvanični Madrid može da "preduzme neophodne mere da je silom natera na saradnju ili da zaštiti pomenuti opšti interes".

Kako objašnjava analitičar firme "Taneo intelidžens" Antonio Baroso, centralna vlada će zasedati u subotu na kriznom sastanku kako bi razmotrila proceduru, a nakon toga će morati da pošalje Senatu set konkretnih akcija koje planira da preduzme po članu 155.

Pre konačnog glasanja plenarne sednice, o tim koracima će se debatovati u Senatu, navodi Baroso.

Član 155 omogućiće centralnoj vladi da "preuzme kontrolu nad političkim i administrativnim institucijama pobunjeničkog regiona", rekla je za AFP Tereza Frejšes sa Autonomnog univerziteta u Barseloni.

Mere koje bi Madrid preduzeo, navodi francuska agencija, mogle bi da budu ukidanje regionalne vlade, katalonska policija bi bila pod direktnom komandom Ministarstva unutrašnjih poslova Španije, a moglo bi da dođe i do "ukidanja regionalne skupštine".

Madrid je, kako podseća agencija, takođe predložio i održavanje regionalnih izbora u Kataloniji kako bi se prevazišao politički zastoj, na šta katalonski lider nije dao odgovor.

Član 155 samo je jedna od nekoliko opcija koje španski premijer Marijano Rahoj ima u cilju zaustavljanja katalonskih separatista.

Vlada bi takođe mogla da uvede vanredno stanje i uvede zabranu kretanja i okupljanja u Kataloniji, rekao je pravni ekspert Hose Karlos Kano Montehano sa univerziteta Komplutense u Madridu.

Prema drugim zakonima iz 2015, Madrid bi mogao da proglasi krizu nacionalne bezbednosti i zatraži ovlašćenja poput donošenja zakona dekretom.

Vlada bi takođe mogla i da pokrene niz kriminalnih slučajeva protiv katalonskih lidera, navodi agencija.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво