Si: Kina je ustala, postala je bogata i snažna

Kineski predsednik Si Đinping poručio je u govoru na otvaranju 19. kongresa Komunističke partije Kine da je ta zemlja "ustala, postala bogata i snažna" i najavio da će vojska Kine do sredine ovog veka biti "na najvišem svetskom nivou".

Si Đinping podneo je izveštaj u ime članova prethodnog 18. kongresa Centralnog komiteta (CK) KPK u kojem je uputio važne poruke kineskom narodu i govorio o smeru u kojem će Kina ići u narednim decenijama. 

U glavnom gradu Kine danas je počeo "istorijski" 19. kongres Komunističke partije, a Si ga je otvorio govorom o onome što je urađeno u prethodnih pet godina i planovima za naredne decenije. 

Predsednik najmnogoljudnije zemlje sveta je, u govoru dugom tri sata, ocenio da je "socijalizam sa kineskim karakteristikama zakoračio u novu eru".

"Biće ovo era u kojoj ćemo obezbediti odlučnu pobedu u izgradnji umereno naprednog društva u svim sferama i sveopštih napora da izgradimo veliku modernu socijalističku zemlju. Ovo će takođe biti era u kojoj će se videti da se Kina približava liderskoj poziciji u svetu. Kina je ustala, postala je bogata i snažna", istakao je Si.

Predsednik Kine je ukazao da su "potrebe da ljudi žive bolje sve veće ne samo u pogledu materijalnih i kulturnih potreba".

"Rastu i njihovi zahtevi za demokratijom, vladavinom zakona, pravičnošću i pravdom, sigunošću i boljim okruženjem", rekao je Si, lider kineskih komunista.

Si je u govoru na kongresu najavio "potpunu reformu vojske na najvišem svetskom nivou do sredine 21. veka".

"U prvoj fazi, od 2020. do 2035. godine, na osnovu svestrane izgradnje bogatog društva, realizovaćemo socijalističku modernizaciju. U drugoj fazi, od 2035. do sredine ovog veka, na osnovu socijalističke modernizacije, Kina će postati moćna, demokratska, civilizovana, harmonična, lepa i moderna socijalistička zemlja", poručio je Si.

Kineski predsednik je naglasio da KPK dosledno smatra doprinos čovečanstvu kao svoje obavezu i da Kina insistira na mirovnom razvoju i otvorenosti prema svetu, aktivno učestvuje u globalnoj administraciji i reformi međunarodnog upravnog sistema.

"Kina nije pretnja"

Si Đinping rekao je da razvoj Kine ne predstavlja pretnju ni za jednu zemlju: "Bez obzira u kojoj se fazi razvoja nalazi, Kina nikada neće biti hegemon".

Predsednik Kine je ponovio stav da najmnogoljudnija država na svetu "ostaje odlučna u sprovođenju nezavisne spoljne politike mira" i da "Kina poštuje pravo svih naroda da odaberu svoj lični put razvoja".

"Kina nastoji da se pridržava međunarodnog prava i pravde i da se suprotstavlja akcijama u kojima neko nameće svoju volju drugima ili se meša u unutrašnja pitanja drugih zemalja", rekao je Si.

Istakao je "protivljenje praksi da jači vrše nasilje nad slabijima".

"Kina će nastaviti da se razvija bez ugrožavanja interesa drugih, ali se isto tako neće odreći ni svojih legitimnih prava i interesa. Niko ne bi trebalo da očekuje da će Kina pristati da pređe preko bilo čega što je u suprotnosti sa njenim interesima", ukazao je predsednik Kine.

Druga po snazi ekonomija sveta ne odustaje od strategije "Jedan pojas jedan put", ne odustaje od daljih investicija u zemlji i drugim državama.

Namera je da se i u narednom periodu zadrži stopa rasta koja je sada na sedam odsto i čime se Kina izuzezno ponosi, posebno imajući u vidu teškoće s kojima se zbog ekonomske krize suočava većina zemalja zapada.

U razgovorima s novinarima srpskih medija koji prate kongres zamenik predsednika Međunarodnog kineskog radija Hu Bangšeng rekao je da je Kongres prilika da se vidi kako je Kina u datim uslovima uspela da zadrži raniji nivo rasta, institirajući pri tome u nameri da se grade dobri odnosi s ostatkom sveta uprkos promenama geopolitičkih odnosa u tom svetu.

A kad je reč o ekonomskom uspehu Kine, naveo je da je za objašnjenje tridesetogodišnjeg napredovanja zemlje neophodno pogledati istorijat razvoja Komunističke partije, uz objašnjenje da su uspesi ostvareni upravo pod vođstvom KPK. 

Inače, kongres je počeo u devet sati po lokalnom vremenu, a nekoliko sati uoči početka stotine delegata i novinara u kolonama su čekale da uđu u zdanje Velikog doma naroda.

Sednici prisustvuje 2.287 delegata iz svih krajeva Kine, koji su izabrani među 89 miliona članova Partije.

Delegati će tokom zasedanja razmotriti Sijev izveštaj, kao i izveštaj Komisije za nadzor CK KP Kine, amandmane na ustav KPK i izbor novih članova CK KP Kine i Komisije za disciplinu i nadzor CK KP Kine.

U Pekingu je ovog jutra kišovito, plato ispred skupštinskog zdanja bio je zato preplavljen kišobranima sive i bordo boje, delegati su pristizali organizovano autobusima, i žene i muškarci su u crnim odelima, a predstavnici pojedinih nacionalnih zajednica došli su u zanimljivim nošnjama.

Nekoliko stotina predstavnika medija pratilo je izlaganje Si Đinpinga, a prevod na nekoliko jezika biće im dostupan popodne, dok je prva pres-konferencija zakazana za sutra ujutro.

Narednih šest dana delegati će razmatrati poruke lidera partije i predsednika države, taj će dokument biti dopunjen amandmanima.

Njegovo usvajanje na završetku kongresa označiće će budući pravac Kine, kako kažu, ne do narednog kongresa, nego za nekoliko sledećih decenija.

Ovogodišnji Kongres Komunističke partije Kine se odvija u trenutku kada svi pokazatelji govore da kineska privreda raste i dalje, te da nema nikakvih problema da to ove godine bude 6,5 odsto, što je nedavno potvrdio i direktor Nacionalnog biroa za statistiku Ning Đidže.

Ning Đidže je rekao i da će rezultat možda biti i bolji od planiranog i naglasio da trend stabilnog rasta kineske ekonomije neće biti promenjen.

Dodao je da pored rasta ekonomije treba misliti i na rast zaposlenosti, uz podatak da Kina godišnje stvara 13 miliona novih radnih mesta i da ima rast brutodruštvenog proizvoda od sedam odsto.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво