Strah od podele u gradu između Katalonije i Valensije

Stanovnici San Rafaela del Rija, gradića na granici između španskih regiona Katalonije i Valensije, strahuju da bi eskalirajući sukob Madrida i Barselone mogao da taj grad podeli i dosad samo simboličnu granicu učini stvarnom.

"Ljudi su nervozni i uplašeni, jer se osećaju kao da doživljavaju slobodan pad", navodi Gvadelupe Espinoza (47) sa katalonske strane reke koja protiče kroz grad sa svega nešto više od 500 stanovnika, kao prirodna granica između dve pokrajine, prenosi AP.

Veći deo San Rafaela, uključujući gradsku skupštinu, nalazi se u regionu Valensije, koja ne namerava da napusti Španiju, ali sa Katalonijom deli sistem navodnjavanja, puteve, električne mreže, pa čak i pozivni telefonski broj.

Gradonačelnik Domingo Hiner smatra da sukob između katalonskih i španskih vlasti, zbog referenduma o otcepljenju Katalonije, koji je Madrid zabranio, neće imati velikog uticaja na taj grad, istakavši da susedi sa obe strane reke Senije mirno zajedno žive.

Ove nedelje nije bilo nikakvih vidljivih nagoveštaja sukoba u San Rafaelu čiji se stanovnici, kako kažu, odlično slažu, iako se neki identifikuju kao Katalonci, a drugi kao Španci.

"Valensija i Katalonija se razlikuju, ali iako granica postoji, grad je jedinstven", navodi 20-godišnji Nakari Reverte.

Međutim, ima i onih, pogotovo među stanovnicima koji imaju dovoljno godina da se sećaju oštrih mera španskog generala Fransiska Franka protiv separatizma, koji ukazuju da su proteklih godina tenzije porasle usled rastućeg neprijateljstva između katalonskih secesionističkih lidera i vlade u Madridu.

"Imam brata koji se zalaže za nezavisnost, ali o tome ne možemo da razgovaramo jer se uvek posvađamo, a ja to ne želim", navodi Hektor Revrete, 74-godišnji penzioner.

Reverte živi na katalonskoj strani San Rafaela, ali se protivi nezavisnosti i navodi da će se preseliti na špansku stranu ako se reka pretvori u spoljnu granicu nezavisne Katalonije.

"Ne želim nikakve granice. Radije bih umro nego da tako nešto doživim", ističe Revrete.

Na katalonskom referendumu održanom 1. oktobra, pravo glasa su imali samo oni stanovnici grada koji žive na katalonskoj strani, a izjašnjavali su se u obližnjem katalonskom gradu Uljdekona.

Katalonski lideri su najavili da će proglasiti nezavisnost te severoistočne pokrajine nakon što su stekli ogromnu podršku za otcepljenje na referendumu koji je Madrid pokušao da spreči.

Ostaje da se vidi da li će se ishod odraziti na grad kroz koji prolazi granica koja je do sada bila – samo zanimljivost.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
21° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се