Poljska usvojila kontroverzni zakon o reformi Vrhovnog suda

Zakon, kojim se ministru pravde omogućava da bira kandidate za Vrhovni sud, usvojen je uprkos višednevnim uličnim protestima, zabrinutosti opozicije zbog nezavisnosti sudstva i pretnjama Evropske unije sankcijama bez presedana.

Za usvajanje zakona u donjem domu poljskog parlamenta glasalo je 235 poslanika, 193 je bilo protiv, a 23 je bilo uzdržano.

AFP primećuje da je to poslednja u nizu spornih pravosudnih mera za koje vladajuća partija Pravo i pravde tvrdi da su neophodne za efikasniji pravosudni sistem i za borbu protiv korupcije.

Lider vladajuće poljske partije Pravo i Pravda Jaroslav Kačinjski ranije je ocenio da je upozorenje Evropske komisije Varšavi da zaustavi pravosudnu reformu "političko" i poručio EU da ne bi trebalo da meša u to pitanje.

"Te stvari s kojima trenutno imamo posla isključivo su u nadležnosti zemlje, tako da ono što imamo ovde je zloupotreba (njihove vlasti)", rekao je Kačinski za državnu televiziju TVP.

Evropska komisija zatražila je od Poljske da zaustavi pravosudnu reformu, naglasivši da bi mogla da ima "veoma negativan uticaj" na nezavisnost sudova, a u protivnom, navodi, očekuje je disciplinska mera već naredne nedelje.

Prvi potpredsednik Evropske Komisije Frans Timermans upozorio je da zakoni koje Poljska želi da izglasa značajno povećavaju sistematske pretnje vladavini prava.

"Kolektivno, uništili bi šta god je ostalo od nezavisnog sudstva i sudove bi stavili pod potpunu političku kontrolu vlade", rekao je Timermans.

Predsednik Evropskog saveta i bivši premijer Poljske Donald Tusk ocenio je da su promene u pravosuđu koje sprovodi vlada u Varšavi "unazađujuće", protiv evropskih vrednosti i da dovode Poljsku u rizik da bude marginalizovana.

Tusk je u saopštenju naveo da je uputio poziv poljskom predsedniku Andžeju Dudi za sastanak kako bi razgovarali o "političkoj krizi" u toj zemlji, preneo je Rojters.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво