Borba Iračana protiv džihadista postala potraga za osvetom

Rat protiv Islamske države je za mnoge Iračane postao lična borba koja ima osvetnički karakter, što pokazuju brojna ubistva zarobljenih osumnjičenih ekstremista, bez dokaza i suđenja.

Četiri oficira iz različitih jedinica iračke vojske i bezbednosnih snaga, u razgovoru za Asošijeted pres su otvoreno priznala da njihovi vojnici ubijaju uhvaćene i nenaoružane ljude za koje se sumnja da su pripadnici Islamske države.

Braneći takvu praksu iako znaju da je protivna međunarodnom pravu, oficiri, koji nisu želeli da budu imenovani, rekli su da smatraju da borba protiv Islamske države treba da bude izuzeta od tih pravila ratovanja zbog okrutnosti vladavine ekstremista u Iraku.

Za jednog od njih, poručnika iz malog sela kod Mosula, borba protiv islamskih ekstremista bila je spora, metodično traženje osvete za smrt svog oca. Poručnik je, tragajući za dvojicom pripadnika Islamske države za koje veruje da su mu ubili oca, tokom tri godine ispitao i ubio više od 40 ekstremista.

Ako uhvati ubice svog oca, poručnik obećava da će im dati "sporu smrt" i obesiti njihova tela u rodnom selu pošto ih natera da mu kažu gde je sahranjen njegov otac.

Takva vrsta žeđi za osvetom ima za posledicu sve više vansudskih ubistava osumnjičenih pripadnika Islamske države koja čine irački vojnici u Mosulu i njegovoj okolini, posle nedavnih pobeda u borbi za taj grad.

Na video-snimcima koji su se pojavili prošle sedmice vidi se kako vojnici bacaju islamske ekstremiste sa visokog zida porede reke Tigar, a zatim pucaju u njihova tela.

Kada su ekstremisti 2014. godine zauzeli Mosul i velike delova severnog i zapadnog Iraka, žrtve njihovih brutalnih zločina najviše su bili pripadnici vojske i bezbednosnih snaga i njihove porodice. Veruje se da je u Mosulu ubijeno stotine policajaca i vojnika.

Ekstremisti su blizu Tikrita ubili oko 1.700 zarobljenih vojnika i sahranili ih u masovnoj grobnici.

Prvi izveštaji o ubistvima iz osvete pojavili su se nekoliko sedmica od početka operacije za oslobođenje Mosula prošle godine, ali vlasti i grupe za ljudska prava nemaju precizne podatke o broju takvih ubistava.

Grupa Hjuman rajts voč (HRV) saopštila je u junu da je najmanje 26 tela, vezanih ruku i s povezima preko očiju, nađeno na đubrištima u područjima oko Mosula koja su pod kontrolom vojske.

Istraživač HRV u Iraku Belkis Vil izjavila je da, uprkos obećanjima vojske da neće tolerisati takvu praksu, do sada nijedan vojnik niti komandant nije odgovarao ni za jedno ubistvo.

Portparol Ministarstva odbrane izjavio je da vlasti nisu zabeležile nijedan slučaj ubistva iz osvete i da je situacija pod kontrolom.

Vojnici imaju naređenja da predaju zarobljene ekstremiste kako bi bili saslušani i poslati na suđenje.

Međutim, prema rečima neimenovanog oficira, u centrima za proveru na području Mosula vojnici redovno ubijaju osumnjičene ekstremiste kada grupa civila kaže da je pripadnik Islamske države.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи