Hronologija napada na tlu Evrope

Od 2004. godine napad u Mančesteru je 15. teroristički čin u Evropi. Pariz je bio najčešća meta terorista.

Najmanje 22 osobe su stradale, a 59 je povređeno nakon dve eksplozije na sinoćnjem koncertu Arijane Grande u Mančesteru. Odgovornost su preuzeli džihadisti Islamske države.

Prošlog meseca u Parizu jedan policajac je ubijen u pucnjavi na Jelisejskim poljima, dok su dvojica teško ranjena. Jedan napadač je usmrćen u razmeni vatre. 

U napadu 22. marta napadač je automobilom uleteo među pešake na Vestminsterskom mostu, a potom ubio policajca ispred zgrade Britanskog parlamenta. Poginule su četiri osobe, a četrdesetoro je povređeno.

Prethodni veći napad dogodio se u novogodišnjoj noći u Istanbulu, kada je jedan pripadnik Islamske države ubio 39 osoba u jednom noćnom klubu.

Još jedan pripadnik te terorističke organizacije pregazio je kamionom 12 osoba na božićnom sajmu u Berlinu u decembru prošle godine. Napadač, 24-godišnji Tunišanin, ubijen je u Milanu nekoliko dana kasnije.

Sličan napad dogodio se u julu 2016. godine, kada je pripadnik Islamske države kamionom uleteo među šetače na promenadi u Nici, na državni praznik, i usmrtio 86 osoba.

U martu 2016. 32 osobe ubijene su u napadu koji je izvršila grupa džihadista na aerodromu i stanici metroa u Briselu.

Januara prošle godine bombaš-samoubica, pripadnik Islamske države, razneo se među grupom nemačkih turista ispred Aja Sofije i Plave džamije u Istanbulu i ubio 12 osoba.

U nizu koordinisanih napada na više lokacija u Parizu, u novembru 2015. godine, grupa džihadista ubila je 130 osoba.

Napadač star 22 godine ubio je u februaru 2015. godine dve osobe u Kopenhagenu, prestonici Danske – jednu osobu u kafiću, a drugu ispred sinagoge. Policija je kasnije ubila napadača.

Mesec dana ranije, u napadu na redakciju satiričnog lista Šarli ebdo u Parizu ubijeno je 17 osoba, a odgovornost za napad preuzela je Al Kaida.

U julu 2011. godine desničar Anders Bering Brejvik ubio je 77 osoba u Oslu i na ostrvu Uteja.

Četiri britanska muslimana u koordinisanim bombaškim napadima na sistem londonskog gradskog prevoza ubila su 56 i ranila oko 700 ljudi u Londonu u julu 2005. godine.

U usklađenim napadima na vozove madridske podzemne železnice u Madridu u martu 2004. godine ubijena je 191 osoba, a ranjeno 1.500.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво