Stejt department zabrinut oko memoranduma o Siriji

Američki Stejt department izrazio je zabrinutost u vezi sa memorandumom o smanjenju nasilja u Siriji u kome su posredovali Rusija i Turska saopštivši da je Vašington skeptičan što je Iran jedan od jemaca dogovora.

Aktivnosti Irana u Siriji su dovele do porasta a ne smanjenja nasilja u Siriji, navodi Stejt department.

"I dalje smo zabrinuti zbog memoranduma iz Astane i uključenosti Irana kao takozvanog garanta dogovora", saopštio je Stejt department, dodavši da su aktivnosti Irana u Siriji dovele do porasta a ne smanjenja nasilja, prenosi Rojters.

Rusija, Turska i Iran potpisali su ranije danas memorandum o formiranju zona bezbednosti u Siriji, za koji je predstavnik delegacija sirijske opozicije odmah rekao da ga ne može prihvatiti, javlja Rojters.

On je kao razlog odbijanja naveo da formiranje zona bezbednosti može da ugrozi teritorijalni integritet Sirije, kao i da ne smatra Iran zemljom koja će garantovati mirovni plan, prenosi Rojters.

"Želimo da Sirija održi svoj integritet. Mi se protivimo podeli Sirije. A što se tiče sporazuma, mi nismo deo tog sporazuma i, naravno, nećemo nikada biti za njega, sve dok se Iran smatra državom koja garantuje mir", rekao je opozicioni delegat Osama Abu Zaid nakon što su tri države potpisale memorandum.

Dodao je da postoji "veliki rascep" između ruskih obećanja i dela.

Ministar spoljnih poslova Kazahstana Kajrat Abdrakmov rekao je da će sledeća runda mirovnih pregovora biti sredinom jula.

Predstavnici sirijske vlade, takođe, nisu potpisali memorandum.

Rusija se zalaže za plan formiranja "zona deeskalacije" u cilju dalje "pacifikacije i prestanka neprijateljstava", prenosi AFP.

Te zone bile bi na područjima koja kontrolišu pobunjenici u severozapadnoj provinciji Idlib, delovima provincije Homs, u centralnom delu zemlje, kao i u opozicionoj enklavi Istočna Guta, kod Damaska.

Njihov cilj je, kako se navodi, da se odmah okonča nasilje i omoguće uslovi za bezbedan, dobrovoljni povratak izbeglica, kao i za hitnu isporuku humanitarne pomoći i lekova.

Pitanje koja zemlja bi trebalo da kontroliše te zone bezbednosti, ostalo je, međutim, nejasno, navodi AFP.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво