Sirijci u Americi – srušen san o ponovnom okupljanju porodica

Zbog sukoba u ratom razorenoj Siriji, porodica Abdula Fataha Mahmuda rasuta je širom sveta. On je Sirijac iz Homsa, a sada živi u Sakramentu. U Kaliforniju je stigao pre šest meseci, sa suprugom i četiri kćerke. Njegov san je da cela porodica jednog dana bude zajedno, ali se plaši da će zbog donošenja nove uredbe o imigraciji – taj san ostati samo lepa želja.

Strah od rata zamenili su životom u izbeglištvu, ali su stigle i nove brige. Zbog Trampove uredbe o sirijskim izbeglicama, na neodređeno vreme – biće im zabranjen ulazak u Ameriku.

"Bojim se, jer je deo moje porodice u Jordanu. I oni žele da dođu ovde. Neki su u Norveškoj, a moj brat je u Saudijskoj Arabiji. Ali zbog nove Trampove naredbe ne možemo da ponovo budemo zajedno i nastavimo naše živote. Ako se bilo kome od nas nešto važno dogodi, mi se ne možemo videti", rekao je Abdul Fatah Mahmud.

Abdul sada još više brine za budućnost i reaguje na Trampovo obrazloženje da su nove mere uvedene zbog sprečavanja ulaska radikalnih islamista u Ameriku.

"Mi nismo problematični. Istorija nam je zadala težak udarac i prošli smo kroz veoma loš period. Nadamo se da će nam američka vlada malo pomoći. Ovo je demokratska i ugledna zemlja. Sve nas ova zabrana boli. Moj otac, majka i sestre su daleko od mene", ističe Mahmud.

U Kaliforniji živi i Safa Faki. Ona je iz Sirije. Pre pet godina se udala za Amerikanca, koga je upoznala u svom gradu Alepu, kada je on fotografisao eaj istorijski grad. Njihov trogodišnji sin rođen je u Americi.

"U Americi sam tri godine i zahvalna sam američkoj vladi što mi je dozvolila da budem ovde. Volim američki narod, poštujem ustav. Do pre nekoliko dana, osećala sam se dobrodošlom. Ali ova zabrana je protiv svega što je ljudsko. Zastrašujuće je da neću moći da vidim svoje. Mojoj porodici nije dozvoljeno da dođe i da me poseti. Oni ne žele Sirijce u svojoj zemlji, posebno ne Sirijce – muslimane sunite", kaže Safa Faki.

Ujedinjene nacije ističu da su zemlje koje su Sirijcima pružile utočište na ivici materijalnih mogućnosti i da izbeglicama ne mogu da obezbede elementarne uslove za normalan život. Zato mnogi Sirijci pod "tuđim nebom" žive u veoma lošim okolnostima, bez nade da će se to uskoro promeniti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом