Zidojče cajtung: Hiljade migranata se vratilo iz Nemačke u Srbiju

Od ukupno 55.000 migranata koji su napustili Nemačku tokom ove godine, više hiljada njih se vratilo u Srbiju, koju nemačke vlasti vide kao bezbednu za povratnike, piše "Vašington post" pozivajući se na "Zidojče cajtung".

Nemački Zidojče cajtung navodi da se od 55.000 migranata, koji su dobrovoljno napustili Nemačku, 15.000 vratilo u Albaniju, a po 5.000 u Srbiju, na područje Kosova i u Irak.

Te podatke je prvi objavio Zidojče cajtung, što je portparol nemačkog Ministarstva za migracije potvrdio u sredu.

Podsetivši da je Nemačka 2015. godine otvorila vrata svim izbeglicama, američki list navodi da je 2016. godinu ta zemlja provela smišljajući načine kako da ta vrata zatvori.

Posle napada u Berlinu, pojačali su se pozivi vlastima da se zabrani ulazak ljudima bez putnih isprava, kao i da se ubrza deportacija kriminalaca i osumnjičenih za terorizam.

Nemačke vlasti se, međutim, nadaju da će veći efekat u kratkom roku imati drugi trend, a to su migranti koji odluče da se vrate u svoje zemlje porekla, jer im je "dosta Nemačke i straha od moguće deportacije".

Nemačke vlasti nude migrantima i njihovim porodicama, koji su spremni da se dobrovoljno vrate u svoje matične zemlje, finansijsku pomoć od po nekoliko hiljada evra, kao i pokrivanje troškova putovanja i "startap grantove".

Nemci takve metode nazivaju "alternativom konvencionalnoj razvojnoj pomoći" i imaju cilj da spreče ljude da ponovo pokušaju da pobegnu u Evropsku uniju i pomognu u oživljavanju lokalnih ekonomija.

Vašington post ističe da će nemačka vlada potrošiti više od 155 miliona dolara na dodatne projekte razvojne pomoći u naredne tri godine u zemljama porekla migranata koji su se uputili ka Nemačkoj.

Među njima su Maroko, Tunis, Srbija, zajedno sa Kosovom, kao i Albanija koje nemačke vlasti smatraju "bezbednim", navodi američki list.

"Ipak, malo je verovatno da će dobrovoljni odlasci rešiti nemačke napore da deportuju više migranata. Od skoro 900.000 ljudi koji su tokom prošle godine ušli u zemlju, većina ih ostaje u zemlji iako im je odbijen zahtev za azil", zaključuje Vašington post.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво