EU: Dogovor o produženju sankcija Rusiji za još šest meseci

Evropska unija produžiće sankcije Rusiji za još šest meseci kako bi izvršila pritisak na Moskvu da poštuje sporazum o okončanju sukoba u Ukrajini, saopštili su diplomatski izvori u Briselu, gde se održava samit EU. Formalna odluka u narednih nekoliko dana.

Prema rečima dvojice neimenovanih zvaničnika, lideri zemalja EU postigli su dogovor o produženju sankcija Moskvi na današnjem samitu u Briselu, a formalna odluka o tome biće doneta u narednih nekoliko dana.

Sankcije koje je EU uvela Rusiji u julu 2014. godine zbog aneksije Krima i podrške proruskim pobunjenicima na istoku Ukrajine, pogađaju ruski finansijski, energetski i odbrambeni sektor, kao i razmenu sirovina koje se mogu koristiti u civilne i vojne svrhe, a ostaće na snazi najmanje do polovine sledeće godine, prenosi Beta.

Lideri EU postigli su na samitu i dogovor o usvajanju rezolucije kojom se "snažno osuđuju" napadi ruske i sirijske vojske na Alep, gde je u toku masovna evakuacija civila iz istočnog dela grada, nad kojim su sirijske snage posle četiri godine preuzele kontrolu od pobunjenika.

Neimenovani zvaničnici naveli su, međutim, da se lideri zemalja Unije nisu saglasili oko uvođenja sankcija Rusiji zbog njenog učešća u sirijskom ratu, najviše zbog toga što još nije poznato kakvu će politiku prema Moskvi voditi buduća administracija novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa.

Isti izvori dodali su da EU razmatra "sve raspoložive opcije", ali mogućnost uvođenja sankcija, kako su naveli, "nije pomenuta", iako se "situacija može promeniti" jer su zvaničnici EU razgovarali i načinu na koji mogu pomoći u evakuaciji civila iz istočnog Alepa.

Jedan neimenovani nemački zvaničnik rekao je da će "verovatno" biti postignuta saglasnost o produženju sankcija Moskvi koje su 2014. uvedene posle pada aviona malezijske kompanije Malejža erlajns iznad istoka Ukrajine, pri čemu je poginulo 298 osoba.

Samitu je prisustvovao i predsednik lokalnog saveta pobunjenika u Alepu Brita Hadži Hasan, koji je rekao da su desetine hiljada stanovnika Alepa "dočekale smrt posle neuspeha međunarodne zajednice".

Na sastanku se razgovaralo i o sporazumu o pridruživanju Ukrajine EU, koji jedino nije ratifikovala Holandija, jer je odbačen na tamošnjem referendumu, ali su lideri EU postigli kompromis sa tom zemljom, što će omogućiti primenu sporazuma.

Odobravanjem sporazuma otvorena je mogućnost pojačanja političke i trgovinske saradnje EU i Ukrajine i udaljavanja Kijeva od sfere uticaja Moskve, ali nisu saopšteni detalji o načinu postizanja kompromisa.

Na sastanku se razgovaralo i o sporazumu o pridruživanju Ukrajine EU, koji jedino nije ratifikovala Holandija, jer je odbačen na tamošnjem referendumu.

Holandski premijer Mark Rute rekao je prethodno da bi "povlačenje tog sporazuma sa pregovaračkog stola bio najveći poklon koji bi EU mogla dati (ruskom predsedniku Vladimiru) Putinu".

Sa druge strane, lideri EU treba da se saglase i oko načina na koji će pregovarati sa Velikom Britanijom o izlasku te zemlje iz Unije nakon što premijerka Tereza Mej pokrene formalni postupak aktiviranjem člana 50 Lisabonskog ugovora.

Mejova je novinarima rekla da se nada "mirnom procesu istupanja" koji će se voditi u interesu obe strane u pregovorima.

Neimenovani izvori naveli su da 27 članica Unije treba da se izjasni o dokumentu kojim se traži "što skorije otpočinjanje pregovora sa Londonom posle aktiviranja člana 50".

Na sastanku se razgovaralo i o migrantskoj krizi i evropskoj odbrambenoj politici, a na dnevnom redu našla se i Grčka, dan pošto je Evrogrupa suspendovala mere reprogramiranja grčkog duga, što je grčki premijer Aleksis Cipras nazvao "ucenom".

Suspenziju je tražila Nemačka, navodeći da ponovno uvođenje trinaeste isplate za male penzije i odlaganje povećanja PDV-a nisu u skladu sa dogovorom sa poveriocima.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво