Naftna bušenja izazvala zemljotres u Kaliforniji 1933. godine?

Nova istraživanja sugerišu da su bušenja u potrazi za naftom izazvala više zemljotresa u oblasti Los Anđelesa, uključujući razorni zemljotres 1933. godine u kojem je poginulo više od 100 ljudi. Ako se navodi naučnika potvrde, to bi bio prvi put da se operacije za crpljenje nafte povezuju sa razornim zemljotresom u SAD.

Naučnici Geološkog instituta SAD ispitivali su istorijske dokumente i registrovali su nekoliko potresa u dvadesetim i tridesetim godinama prošlog veka koji su potencijalno izražavani industrijskim aktivnostima, kao što je bio potres magnitude 6,4 na Long Biču 1933. godine.

"Do sada smo pretpostavljali da su zemljotresi u oblasti Los Anđelesa prirodne pojave, kao i da se indukovani zemljotresi ne dešavaju često ili su beznačajni", rekla je Sju Hog koja je vodila studiju Geološkog instituta SAD.

Tehnike bušenja nafte promenile su se u proteklih nekoliko decenija, tako da nalazi nužno ne ukazuju na opasnosti od sadašnjih bušenja.

Zasebna studija istraživanja Geološkog instituta SAD i Kalifornijskog instituta za tehnologiju nije pronašla podatke koji ukazuju da je ljudski faktor izazvao zemljotres u oblasti Los Anđelesa posle 1935. godine.

Pitanje kako ljudski faktor utiče na zemljotrese našlo se u centru pažnje posle oštrog porasta seizmičke aktivnosti u Oklahomi i Teksasu.

Studije su našle vezu između tog porasta i hidrauličkog frakturiranja u kojem se stene drobe pomoću tečnosti pod vrlo visokim pritiskom.

"Naftni bum" u oblasti Los Anđelesa usledio je 1892. godine kada su pronađeni izvori nafte. Kada su izvori presušili bušenje je pomereno na jug, uključujući Santa Fe Springs, Inglvud i Long Bič.

Istraživači su poredili zemljotrese u periodu između 1915. i 1930. godine i izdatih dozvola za bušenje nafte u tom periodu. Oni su pronašli 13 potresa koji su mogli biti izazvani povećanom proizvodnjom nafte.

Razorni zemljotres je 1933. godine pogodio Long Bič nedugo pošto su radnici počeli da buše nalazišta nafte pod različitim uglovima. U snažnom potresu je poginulo 115 ljudi, a mnoge škole su srušene.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
22° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије