Počela evakuacija "Džungle"

Rano jutros počela je evakuacija migranata iz kampa "Džungla" u francuskom gradu Kaleu i trajaće nedelju dana, javilja agencija Frans pres sa lica mesta. Vlasti su sinoć dovezle 60 autobusa koji bi trebalo da prevezu prvu grupu migranata. Za iseljavanje svih 6.500 migranata, poreklom iz Sirije, Avganistana i Eritreje, biće potrebno nekoliko dana – ako ne bude incidenata koji bi usporili akciju. Operaciju raseljavanja nadgleda oko 1.300 policajaca i žandarma. Spremno je 450 prihvatnih centara širom Francuske.

Buldožeri su spremni da zatvore "sramno i šokantno poglavlje evropske migracione krize", navode novinske agencije. Kamp "Džungla", u blizini obale Velike Britanije, formiran je u proleće prošle godine zbog povećanog migrantskog talasa u Evropi. Nedavno je uklonjen jedan njegov deo. Iako taj kamp nije dugoročno rešenje, volonteri koji u njemu rade strahuju i upozoravaju da rušenje izbegličkog kampa neće rešiti problem.

"Možda će ovo sada biti uništeno. To me ne brine. Idemo bilo kuda. U Pariz ili neki drugi grad. Nije važno. Nemam gde da se vratim", kaže Abdula, izbeglica iz Sudana.

Humanitarni radnici kažu da će zatvaranje "Džungle" biti najdramatičniji korak koji su francuske vlasti preduzele u izbegličkoj krizi, kako bi povratile kontrolu u gradu na obali Lamanša.

"Postoje grupe koje žele da idu u Englesku. Postoje i oni koji bi voleli da ostanu u Francuskoj. Treba da im pokažemo da će biti dobro tretirani, kao ljudi. A ne kao ovde. Nema komunikacije. To je veliki problem", ističe volonter Johanes.

U trošnim, sirotinjskim kućicama, hiljade migranata čekaju i pokušavaju da dođu do Velike Britanije. Ona je preko puta njihovog privremenog naselja. A tamo, iza rešetaka, važe pravila Evropske unije, a oni nemaju potrebna dokumenta.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Francuske je saopštilo da će raseliti širom Francuske 6.486 migranata iz Sirije, Avganistana i Eritreje. Mišel Abecasis je volonter koji je predavao francuski u improvizovanoj školi u kampu. On smatra da divlje naselje treba da bude zatvoreno, ali je zabrinut da će doći do razdvanja familija i rođaka.

"Nemaju pojma gde će ih smestiti. Oni bi želeli da ostanu sa svojim prijateljima. Svi smo zabrinuti. Mnogi ljudi su ovde sa veoma bliskim prijateljima i naravno da očekuju da će otići zajedno u prihvatni centar", kaže nastavnik francuskog jezika Mišel Abecasis.

Dobrovoljci koji su tamo radili kažu da su migranti u kampu najmanje zaštićeni.

"Možemo to nazvati 'Džunglom' ili kako hoćemo. To nije ni selo. Tamo više niko nije zaštićen. Oni su prepušteni sami sebi, primorani da se skrivaju", ukazuje volonterka Feri.

Zvaničnici kažu da će migranti prvo odlaziti do prijemnog info-centra, gde će biti odvojene porodice, odrasli, oni bez pratnje, ugroženi pojedinci (među kojima su starije osobe) i neudate žene.

Kasnije će autobusima biti prevezeni u 450 prihvatnih centara širom Francuske, a posle medicinskih pregleda i ukazivanja pomoći ako to bude potrebno, moraće da podnesu zahteve za azil.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво