UN traži istragu o ljudskim pravima i hemijskom oružju u Siriji

Savet UN za ljudska prava doneo je rezoluciju kojom se poziva na pojačanu istragu kršenja ljudskih prava i zlostavljanja u severnom sirijskom gradu Alepu.

Kako prenosi AP, na posebnoj sednici Savet je razmatrao pogoršanu situaciju u vezi ljudskih prava u Siriji i Alepu, u kojem su u proteklom periodu pojačani ruski i sirijski vazdušni udari.

Rezolucijom, koja je usvojena traži se od Istražne komisije o Siriji da posebno ispita zločine u Alepu i izvesti o tome Savet UN za ljudska prava.

Britanija je predvodila inicijativu da se rezolucijom izvrši pritisak na Rusiju, navodi AP. Pet amandmana koje je Rusija predložila je odbačeno.

Sirija koristila hemijsko oružje

Istovremeno, tim UN i Organizacije za zabranu hemijskog oružja ustanovili su da je sirijska vlada izvela i treći hemijski napad u toj zemlji razorenoj ratom, a to je navedeno u izveštaju koji je dostavljen Savetu bezbednosti UN, javlja AP.

U izveštaju, koji je dostavljen u petak kasno uveče, u koji je američka agencija imala uvid, međunarodni tim tvrdi da postoje "dovoljni dokazi" na osnovu kojih se može zaključiti da su sirijske snage odgovorne za jedan od napada u Kmenasu u provinciji Idlib, koji je izveden 16. marta 2015. godine.

Tim navodi da je naprava, bačena sa velike visine, "pogodila zemlju i oslobodila toksičnu supstancu koja je ugrozila stanovništvo", dok su očevici i bolničko osoblje prepoznali da je reč o mirisu i simptomima gasa hlorina.

Tim je, međutim, zaključio da nema dovoljno dokaza da bi se utvrdila odgovornost za druga dva napada.

U avgustu je ovaj međunarodni tim okrivio vladu sirijskog predsednika Bašara al-Asada za upotrebu hlorina u dva napada, a Islamsku državu za upotrebu iperita u jednom napadu, podseća AP. Tada je tim naveo da još tri napada ukazuju na moguću umešanost vlade.

Eksperti su, međutim, sada naveli da ne mogu da potvrde upotrebu burad-bombi u Kfar Ziti u provinciji Hama 18. aprila 2014, jer su ostaci naprave u međuvremenu uklonjeni.

Tim ističe da je "ključno pozvati na odogovornost one koji koriste ili nameravaju da koriste hemikalije kao oružje, jer je od suštinske važnosti odvratiti sve oni koji i dalje veruju da se išta može dobiti upotrebom toksičnih hemikalija kao oružja".

SAD, Britanija i Francuska traže da Savet bezbednosti UN nametne sankcije Asadovom režimu zbog korišćenja hemijskog oružja, ali je Rusija, najbliža saveznica Sirije, ocenila da dokazi koji su izneti u avgustovskom izveštaju nisu odlučujući i da će se usprotiviti sankcijama.

Očekuje se da će Savet bezbednosti u četvrtak diskutovati o najnovijem izveštaju tima, čiji je pun naziv Zajednički istražni mehanizam Organizacije za zabranu hemijskog oružja i UN.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво