Južna Afrika se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda

Posle spora zbog posete predsednika Sudana Omara el Bašira, koga tribunal traži zbog navodnih ratnih zločina, zločina protiv čovečnosti i genocida, Južna Afrika je odlučila da se povuče iz Međunarodnog krivičnog suda.

Ta zemlja smatra da su "njene obaveze kada su u pitanju mirna rešenja sukoba povremeno nekompatibilna s interpretacijama Međunarodnog krivičnog suda koje se odnose na obaveze iz Rimskog statuta", navedeno je u dokumentu "Instrument povlačenja".

Agencija Asošijeted pres je imala uvid u taj dokument koji je ministar spoljnih poslova Južne Afrike Maite Nkoana-Mašabane potpisao u sredu.

Prema Rimskom statutu, Južna Afrika kao članica mora da uhapsi svakoga koga tribunal traži.

Južna Afrika je u junu 2015. odbila da uhapsi El Bašira koji je došao na samit Afričke unije.

Provincijski sud je sudanskom predsedniku naredio da ostane u zemlji dok sudija ne donese odluku da li treba da bude uhapšen po nalogu Međunarodnog krivičnog suda, ali El Bašir se vratio u Sudan pre sudske odluke.

Južna Afrika je ukazivala na "protivrečnosti" u Rimskom statutu i tvrdila da bi bilo teško uhapsi El Bašira zbog obaveza prema Afirčkoj uniji, koja je od haškog suda tražila da obustavi procese protiv aktuelnih predsednika.

Ove sedmice je i Burundi potpisao zakon o povlačenju iz haškog tribunala, što je izazvalo zabrinutost da će afričke zemlje početi da ostvaruju pretnje o napuštanju suda zbog, kako smatraju, nesrazmernog ciljanja tog kontinenta.

Nijedna zemlja se do sada nije povukla iz Međunarodnog krivičnog suda, osnovanog radi procesuiranja slučajeva genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво