"Peres odgovorio Netanjahua od napada na Iran"

Bivši izraelski predsednik Šimon Peres rekao je pre dve godine za "Džeruzalem post" da je odgovorio premijera Benjamina Netanjahua od "katastrofalnog" vojnog napada na Iran u vreme kada su svetski lideri bili angažovani u razgovorima o iranskom nuklearnom programu. Ta Peresova izjava nije bila dostupna javnosti pre njegove smrti.

Izrael je među najžešćim kritičarima iranskog nuklearnog programa i posmatra ga kao direktnu pretnju Izraelu i regionalnoj stabilnosti.

Dan nakon sahrane Šimona Peresa, Džeruzalem post je objavio njegovu izjavu od pre dve godine u kojoj je otkrio da je on zaslužan za zaustavljanje plana Benjamina Netanjahua. Kada se uzme u obzir to priznanje, planovi za napad na Iran koje je iznosio Netanjahu ne deluju kao prazne pretnje.

Razgovor između Peresa i urednika Džeruzalem posta Dejvida Brina održan je u Peresovom centru za mir 24. avgusta 2014. godine. Brin je upitao Peresa šta smatra najvećim dostignućem tokom njegovog predsedničkog mandata (2007-2014). Peres je odgovorio da je lično intervenisao i zaustavio Netanjahua da napadne iranska nuklearna postrojenja.

"Ne želim da ulazim u detalje, ali mogu da vam kažem da je Netanjahu zaista bio spreman da izvede napad i ja sam ga zaustavio. Upozorio sam ga da bi posledice bile katastrofalne", naveo je Peres.

Tada ga je Dejvid Brin upitao da li sme to da objavi, Peres je rekao: "Kada budem mrtav".

Peres je preminuo 28. septembra 2016. u blizini Tel Aviva.

Iako detalji mogućeg napada nisu saopšteni, mediji prenose da bi napad mogao da bude sličan operaciji "Opera", iznenadnom izraeskom vazdušnom napadu u junu 1978. godine, u kojem je uništen irački nuklearni reaktor, koji se gradio 17 kilometara jugoistočno od Bagdada.

Inače, za vreme administracije Džordža Buša, Sjedinjene Države su bile spremne da sprovedu preventivne napade.

"Ukoliko je to neophodno, ne isključujemo upotrebu sile pre nego što se dogodi napad, čak iako se ne zna tačan datum ni mesto napada neprijatelja", bilo je navedeno u strateškom dokumentu Bele kuće o nacionalnoj bezbednosti u koji je imala uvid agencija AFP.

U dokumentu na 49 strana, Bušova administracija kao prioritet navodi međunarodnu saradnju u prevenciji kriza, posebno sa američkim "najstarijim i najbližim prijateljima i saveznicima".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво