Mnoštvo lažnih fotografija i snimaka o puču u Turskoj

Tokom neuspelog pokušaja vojnog puča u Turskoj u noći između petka i subote društvene mreže su bile preplavljene i lažnim fotografijama, primetio je jedan od vodećih turskih novinara istraživača Mehmet Atakan Foča.

Foča, naime, navodi da su i mnogi mediji napravili slične (ne)namerne greške kada su objavljivali snimke ili fotografije da bi predstavili događaje iz te dramatične noći, a zapravo su zabeleženi u nekom drugom vremenu, pa čak i u nekim drugim državama.

Tako na primer fotografija koja je bila jedna od najdeljenijih na društvenim mrežama, a navodno prikazuje trenutak pre nego što će se pobunjenom vojniku odseći glava, u stvari je snimljena 2013. u Siriji.

Takođe, "popularna" je bila i fotografiji koja prikazuje vojnika za koga se mislilo da mu je odrubljena glava.

Tu fotografiju su delili i neki od poznatih turskih novinara, ali je uklonjena nakon što se oglasio vojnik sa fotografije i rekao da je živ i zdrav.

Fočina analiza je pokazala i da su mnoge medijske kuće prenele video-snimak bombardovanja policijske stanice u prestonici Turske. Međutim, video-klip je, tvrdi, snimljen u Gazi 2014. u vreme izraelskog bombardovanja jedne lokalne televizije.

Tvit u kom najizgledniji republikanski kandidat za predsednika SAD Donald Tramp podržava pobunjenike i vojni udar u Turskoj uzet je sa jednog lažnog naloga na Tviteru koji služi za ismevanje Trampa.

Treba istaći da "pravi" Tramp na Tviteru nije objavio ništa u vezi sa vojnim udarom u Turskoj.

Jedna od najpopularnijih fotografija koja je trebalo da prikaže svu dramatičnost noći sa tenkovima na ulicama Ankare jeste u stvari zabeležena u Egiptu 2011.

Takođe, fotografija "Turaka na ulicama" snimljena je u Maroku 2015. tokom protesta zbog visokih računa.

Fotografija za koju su mnogi ljudi tvrdili da prikazuje istanbulski aerodromu "Ataturk", zapravo prikazuje aerodrom u Koreji nakon helikopterske nesreće prošle godine.

Izuzetak je fotografija linčovanja vojnika, koja je, nažalost, stvarna.

Fotografija linčovanja vojnika na mostu na Bosforu nije lažna kako su mnogi korisnici društvenih mreža pretpostavili. Neki su tvrdili da je fotografija snimljena 2006. tokom saobraćajne nesreće u Vanu, gradu u istočnom delu Turske.

Međutim, Foča je nakon istraživanja utvrdio da je fotografija zaista snimljena tokom linčovanja vojnika, prenela je regionalna televizija N1.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом