Lideri EU Kameronu: Nema povlastica za Veliku Britaniju

Neće biti nikakvih povlastica Velikoj Britaniji u postupku izlaska iz Evropske unije koji posle Bregzita treba odmah pokrenuti, odlučili su šefovi država članica EU u Briselu. Poručuli su da Lonodon u budućim, najpre temeljito ispregovaranim odnosima, može sklopiti sporazum o povratku u jedinstveno tržište Unije, samo ako pristane i na slobodno kretanje građana, a ne samo robe, usluga i kapitala.

To su praktično svi lideri država članica EU stavili do znanja britanskom premijeru u ostavci Dejvidu Kameronu prvog dana sastanka na vrhu, rekli su evropski diplomatski izvori na samitu u Briselu.

Time su lideri EU, kako je navedeno, sadašnjoj i budućoj britanskoj vladi predočili da ne mogu računati samo na povlastice i "EU à la carte", već moraju pristati i na slobodno kretanje državljana članica EU, što su pristalice izlaska Britanije iz EU navodili kao jedan od glavnih razloga za razlaz s Unijom.

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker izjavio je da Britanija nema "mesece da razmišlja" o sledećim koracima posle Bregzita.

"Imam donekle razumevanja za činjenicu da britanski premijer Dejvid Kameron želi malo vremena da bi promislio", rekao je Junker posle samita i dodao da EU želi da član 50 Lisabonskog sporazuma bude aktiviran što je pre moguće, preneo je AFP.

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk rekao je da lideri Evropske unije shvataju da, pre preduzimanja narednih koraka, situacija u Britaniji mora da se smiri.

I visoka predstavnica EU Federika Mogerini je u programskoj poruci, sažimajući stavove ogromne većine članica Unije, podvukla da sad britanske vlasti moraju uvažiti na referendumu izraženu volju većine britanskih građana i to "pretvoriti u stvarnost" bez oklevanja.

"Nikakvog razdoblja neizvesnosti ne sme biti... nema napola članica EU i vlasti Velike Britanije imaju odgovornost i prema ostalim građanima Unije kojih je 440 miliona", podvukla je Federika Mogerini, napomenuvši da EU ubuduće može pregovorima sklopiti i tesne veze na poljima spoljne politike i bezbednosti.

A da su stvari krajnje ozbiljne ne samo za britansko ostrvo, jer je funta izgubila prilično na vrednosti, već i za celu Uniju koja je sad rešena da učvrsti svoje redove, a naročito ekonomiju i finansije evrozone, upozorio je i predsednik Evropske centralne banke Mario Dragi, koji je obelodanio da će i evrozona zbog Bregzita imati pad bruto domaćeg proizvoda između 0,3 i 0,5 odsto u iduće tri godine.

Članice EU koje traže da Kameron odmah pokrene član 50 Lisabonskog ugovora o razdruživanju, predvode Francuska i Belgija, koje naročito žele da izbegnu da se otezanjem pregovora s Londonom i naročito situacijom da Britanci mogu birati šta im se sviđa, a šta ne u Uniji, daju "municiju" i drugim snagama u EU koje bi da razlabave ustrojstvo ili čak napuste Uniju.

Visoka predstavnica EU Mogerini će sutra vođima EU, drugog dana samita na kojem neće učestvovati Kameron, predstaviti novu Globalnu strategiju EU, naročito sa stanovišta bezbednosti i spoljne politike.

A u krugovima EU je kružila i inicijativa šefova diplomatija Nemačke i Francuske Frank-Valtera Štajnmajera i Žan-Marka Eroa, koji traže da se i jačanjem odbrambene strukture EU osnaži delovanje Unije na međunarodnoj pozornici i posebno u bici protiv terorizma, što je velika briga svih evropskih građana.

Štajnmajer i Ero naglašavaju da se i druge velike glavobolje Evropljana, poput migrantske krize, moraju lečti snažnom zaštitom spoljnih granica i solidarnom raspodelom pristiglih izbeglica.

Ministri dve najsnažnije evropske države kažu da se i iz zajedničkih evropskih blagajni mora podstaći privredni rast, zapošljavanje, ustanoviti Evropski monetarni fond i ojačati evrozona, uključujući postavljanje premijera ekonomske "vlade" evrozone.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи