Читај ми!

Britanci sve više traže irske pasoše zbog mogućeg Bregzita

Mogućnost izlaska Britanije iz Evropske unije dovela je do značajnog porasta broja zahteva Britanaca za dobijanje irskih pasoša, piše londonski "Independent".

Prema podacima irskog Ministarstva spoljnih poslova, u 2015. godini zabeležen je rekordan broj takvih zahteva, odnosno skoro 70.000 koliko ih je podneto u kancelariji tog ministarstva u Londonu.

Na dan kada je britanski premijer Dejvid Kameron počeo pregovore u Briselu sa ciljem da izdejstvuje ustupke u vezi sa daljim britanskim članstvom u EU, 18. februara, u službi za pasoše irskog ministarstva registrovan je najveći broj zahteva.

Britanski Gardijan navodi da je broj odraslih osoba koje su rođene u Engleskoj, Škotskoj ili Velsu, a koje traže irski pasoš na osnovu toga što su im deda ili baba rođeni u Irskoj, porastao je u 2015. godini za više od trećine u odnosu na 2014, to jest sa 379 na 507.

Irski pasoš mogu da dobiju samo irski državljani, ali irski zakon o državljanstvu znači da ljudi mogu da podnesu zahtev za takav dokument i na osnovu bračnog statusa, naturalizacije ili porekla.

Za dobijanje irskog pasoša automatski je kvalifikovan svako ko ima jednog irskog roditelja, čak i ako je rođen u drugoj zemlji, a može ga zatražiti i svaka osoba čiji su deda ili baba rođeni u Irskoj, kao i oni koji su rođeni u Severnoj Irskoj.

Irski ministar spoljnih poslova Čarli Flanagen rekao je da je prošla godina bila "puna posla" za pasošku službu, te da očekuje da će broj zahteva nastaviti da raste.

Uprkos ekonomskim potresima, proevropsko osećanje ostaje snažno u Irskoj i ne očekuje se da će ta zemlja krenuti stopama svog suseda ukoliko Britanija izglasa izlazak iz 28-članog bloka na referendumu planiranom za 23. jun, zaključuje Independent.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво