Nemački predsednik nazvao pokolj Jermena genocidom

Nemački predsednik Joakim Gauk opisao je masovna ubistva Jermena od strane otomanskih Turaka za vreme Prvog svetskog rata kao genocid, što je promena stava Nemačke čiji su zvaničnici do sada izbegavali da upotrebe taj izraz.

Predsednik Joakim Gauk je jasno rekao tokom jedne verske ceremonije u Berlinu da je "sudbina Jermena primer u istoriji masovnog uništenja, etničkog čišćenja, proterivanja i genocida koji obeležava 20. vek na tako užasan način", prenosi Beta.

Sutra se u Jerevanu održava zvanična komemoracija povodom 100. godišnjice otomanskog masakra nad Jermenima za vreme i neposredno posle Prvog svetskog rata.

Istoričari procenjuju da je tada ubijen 1,5 milion Jermena što se smatra prvim genocidom 20. veka.

Turska negira da je reč o genocidu, uz ocenu da je broj žrtava preuveličan i da su nastradali žrtve građanskog rata i nemira posle raspada Otomanskog carstva što je dovelo do gubitaka na obe strane.

Nemačka vlada do sada nije koristila reč genocid za taj pokolj. Oko dvadeset zemalja među kojima i Francuska i Rusija je to već učinilo, dok Ankara i dalje negira da je to bio genocid.

"Tim sećanjem ne stavljamo nikoga danas živog na optuženičku klupu. Ali ono što naslednici žrtava mogu s pravom da očekuju je priznanje istorijskih činjenica i takođe istorijske krivice", rekao je Gauk.

Gauk je ukazao da Nemačka koja pre jednog veka nije želela da ugrozi odnose sa svojim otomanskim saveznikom, takođe mora da razmotri odgovornost koju ona deli za genocid nad Jermenima.

Nemački vojnici bili su uključeni u planiranje i sprovođenje deportacije Jermena, rekao je on i dodao da su ukazivanja nemačkih posmatrača i diplomata koji su videli otomansku želju za uništenje Jeremena bili zanemarivani jer nemački Rajh, saveznik Otomanskog carstva, "nije želeo da ugrozi" veze sa njim.

"Niko ne treba da se plaši istine", rekao je on.

Nemački parlament sutra će razmotriti predlog rezlucije o pogromu Jermena. Taj tekst nije otišao toliko daleko kao predsednik Gauk, već samo uspostavlja vezu između masakra Jermena i "genocida" dvadesetog veka. Ta inicijativa dobila je podršku nemačke vlade.

Austrijski parlament juče je izazvao gnev Ankare jer je priznao jermenski genocid. Turska je reagovala povlačenjem svog ambasadora u Austriji na konsultacije.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво