Читај ми!

Juriš na Misuratu

Snage Moamera Gadafija umarširale u Misuratu uz pomoć tenkova i artiljerije. Pobunjenici beže na istok. U napadu NATO-a kod Brege poginulo sedam civila. Američki deo operacije protiv Libije završen, avioni odlaze.

Tenkovima i jakom artiljerijskom vatrom snage lojalne libijskom predsedniku naterale pobunjenike da se povuku iz Misurate. Grad razoren do neprepoznavanja, bežimo na istok, prenosi Rojters izjave pobunjenika.

Snage Moamera Gadafija i pobunjenici vode žestoke borbe za kontrolu nad istočnim gradom Bregom. Dve strane su se sukobile između Brege i Adždabije, nakon što su pobunjenici otpočeli povlačenje duž severnoistočne obale Libije, posle Gadafijeve ofanzive. 

Agencija Frans pres javlja da su se jutros borbe vodile na svega 40 kilometara od Adždabije, uporišta pobunjenika. 

Loše vreme i sve veća zabrinutost zbog broja civilnih žrtava opteretili su operacije NATO-a u Libiji prvog dana od preuzimanja komande nad kampanjom protiv libijskog lidera Moamera Gadafija, rekli su zvaničnici Alijanse.

Jedan visoki zvaničnik Vatikana koji se nalazi u libijskoj prestonici rekao je, pozivajući se na pouzdane izvore, da je juče u Tripoliju poginulo 40 civila, dok je televizija Bi-Bi-Si, pozivajući se na jednog libijskog doktora, javila da je u vazdušnom udaru koalicionih snaga nedaleko od grada Brega ubijeno sedam civila.

Prikolica sa municijom eksplodirala je između dve kuće, na 15 kilometara od Brege. Žrtve su većinom mladi ljudi, između 12 i 20 godina starosti. Lekar je, takođe, rekao da porodice nastradalih i dalje podržavaju intervenciju zapadne koalicije, uprkos tragediji koja se dogodila.

NATO, za sada, ove podatke nije mogao da potvrdi.

Pucnjava se čula jutros u centru Tripolija, koji kontroliše libijski vođa. Prema rečima svedoka, trajala je oko 20 minuta, ali ostaje nejasno šta se tačno dogodilo. Svedoci navode i da su ulice u centru bile prekrivene lokvama krvi.

U međuvremenu, iz vojne intervencije u Libiji povlačenje je najavio SAD, u, kako su američki zvaničnici rekli, nepovoljnom trenutku, s obzirom na uspehe Gadafijevih trupa.

Američki sekretar za odbranu Robert Gejts i šef američkog generalštaba Majk Mulen izjavili su da će vojno učešće SAD u Libiji biti završeno u subotu.

SAD, verovatno, neće učestvovati ni u naoružavanju i obuci libijskih pobunjenika. Gejts i Mulen su naveli da bi to trebalo da bude posao arapskih i drugih zemalja. Razlozi za povlačenje SAD čije će snage, ipak, ostati u pripravnosti su finansijski problemi i strah od toga da bi Amerika mogla biti uvučena u skupu akciju kojoj nema jasnog kraja.

U međuvremenu, do očiju javnosti došao je tajni dokument, pribavljen iz alžirske kontrole leta, koji pokazuje da je vlada Alžira pomagala Gadafijevom režimu da se obračuna sa pobunjenicima.

U dokumentu objavljenom na blogu vojnog analitičara Davida Ćenćotija stoji da je više američkih aviona „C130" i ruskih „Iljušin 76" poletelo iz Alžira za libijske vojne aerodrome u Tripoliju i Sirti. Pomenuti avioni korišćeni su za transport oružja, municije, ali i prevoz plaćenika iz zapadne Sahare, Malija i drugih zemalja.

U Bengazi je doputovao specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija, Abdelila al Katib, koji bi trebalo da razgovara sa predstavnicima pobunjeničkog Nacionalnog saveta o situaciji u zemlji i eventualnim potrebama opozicije.

S druge strane, Gadafi je poslao svog izaslanika u Veliku Britaniju, Mohameda Ismaila. Libijski predstavnik je ponudio zapadu nekoliko opcija, među kojima je i mogućnost da vlast u Libiji preuzme sin Moamera Gadafija, Said al Islam ili da, barem, ima neku ulogu u novoj vladi.

Međutim, kako prenosi Gardijan, Ismailu je rečeno da je za takva rešenja kasno, a da Gadafi u svakom slučaju mora da ode.

Urušavanje Gadafijevog režima?

Nakon što su ga napustila dva bliska saradnika, Gadafi je rekao da nije on taj koji treba da ide, već su to zapadni lideri koji su, "zaraženi ludilom vlasti" desetkovali njegovu vojsku i koji smesta treba da podnesu ostavke.

Vašington ocenjuje da se unutrašnji krug saradnika libijskog vođe očigledno raspada odlaskom ministra spoljnih poslova Muse Kuse u London. Dužnost je napustio i Ali Abdusalm Treki, ambasador pri UN.

Pobunjenici su iz vesti o odlascima Gadafijevih bliskih saradnika zaključili da se režim urušava iznutra. Predstavnik opozicije Mustafa Geriani uporedio je Gadafija sa "ranjenom zveri", rekavši da je on sada najopasniji.

Zamenik ambasadora u libijskoj misiji pri UN Ibrahim Dabaši, koji sada podržava opoziciju, tvrdi da većina najviših libijskih zvaničika pokušava da prebegne, ali da su pod striktnom kontrolom i da imaju problema da napuste zemlju.

Takve vesti je, međutim, teško proveriti, a u Tripoliju svi govore da su lojalni Gadafiju.

Upitan da li je jedan od onih koji su pobegli u Tunis, što je objavljeno u izveštaju Al Džazire, visoki zvaničnik za naftu Šokri Ganem izjavio je Rojtersu telefonom kasno sinoć da to nije tačno. "U svojoj sam kancelariji i biću na televiziji za koji minut", dodao je Ganem.

Mediji ocenjuju da najveća opasnost po Gadafija nisu pobunjenici koji, uz pomoći vazdušnih udara zapadnih snaga, pokušavaju da dopru do Tripolija, već je to osipanje podrške režimu.

Број коментара 170

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 26. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом