Novi protesti u Tunisu

Tuniska policija ponovo je raspoređena u prestonici, pošto su izbili novi protesti. Predsednik Zine el Abidin Ben Ali smenio je ministra unutrašnjih poslova, zbog načina na koji je policija reagovala, i naredio oslobađanje iz pritvora uhapšenih u jučerašnjim neredima.

Policija je prinuđena da interveniše prilikom novih protesta koji su izbili u tuniskoj prestonici. Još uvek nema podataka o eventualnim žrtvama.

Posle jučerašnjih protesta, prema podacima Vlade ubijena je 21 osoba, a predstavnici sindikata tvrde da je više od 50 ljudi izgubilo život u okršajima sa policijom.

Vlada je u izveštaju navela da žale zbog pogibije ljudi, ali da je policija delovala u samoodbrani.

Ipak, postoje navodi očevidaca koji tvrde da je na protestante pucano sa krovova, snajperskom vatrom.

Tuniski sindikati, organizatori protesta, pozvali su predsednika zemlje da naredi sprovođenje nezavisne istrage, povodom pogibije više desetina protestanata.

Američki Stejt department je u saopštenju osudio policijsku reakciju prilikom demonstracija.

"Duboko smo zabrinuti zbog izveštaja o upotrebi prekomerne sile od strane vladinih snaga u Tunisu", rekao je Mark Toner, portparol Stejt departmenta.

Predsednik Tunisa Zine el Abidin Ben Ali, zbog načina na koji je policija reagovala na jučerašnjim protestima smenio je ministra unutrašnjih poslova, na njegovo mesto postavio bivšeg ministra omladine Ahmeda Fria.

Takođe, naređeno je puštanje iz pritvora svih demonstranata koji su u jučerašnjim neredima lišeni slobode.

Predsednik Ben Ali naložio je stvaranje specijalne komisije za korupciju, koja treba da ispita navode o korupciji nekih državnih zvaničnika, prenosi Rojters.

Zanimljivo je da je predsednik Ben Ali na izborima, pre samo dve godine, osvojio ogromnu podršku od čak 89,62 odsto glasova.

Nezaposlenost i socijalna neravnopravnost glavni su uzroci najvećih protesta u novijoj istoriji zemlje.

Protesti su počeli kada se Muhamed Buazizi zapalio 17. decembra, pošto su mu vlasti zabranile da prodaje povrće bez dozvole. Buazizi je kasnije podlegao povredama.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи