subota, 26. maj 2012. | Izaberite pismo: Ћирилица



 

Naslovna > Vesti > Svet > Privatna jedinica za Avganistan

ponedeljak, 15. mar 2010, 10:03 -> 10:57

Privatna jedinica za Avganistan

Penzionisan oficir, angažovan kao funkcioner Pentagona, organizovao je "privatnu" jedinicu za "skupljanje" informacija o ekstremistima u Avganistanu i Pakistanu. Ne zna se ko je odobrio "projekat".

Funkcioner Pentagona Majkl Furlong formirao je jedinicu plaćenika, koja je učestvovala u lociranju i uništavanju ekstremista u Avganistanu i Pakistanu, izvestio je dnevnik "Njujork tajms".

americki-vojnici527.jpg
Američki vojnici na granici sa Pakistanom

List je preneo, pozivajući se na vladine zvaničnike, da je Furlong, penzionisani vazduhoplovni oficir zaposlen kao visoki civilni funkcioner u Pentagonu, regrutovao pripadnike novoformirane jedinice među radnicima privatnih kompanija za obezbeđenje, koje često zapošljavaju bivše službenike američke Centralne obaveštajne agencije i bivše pripadnike specijalnih jedinica.

Plaćenici su bili zaduženi da u pograničnim područjima sa obe strane avganistansko-pakistanske granice prikupljaju podatke o ektremistima i lokacijama njihovih logora, naveo je "Tajms".

Neki zvaničnici smatraju da je Furlong, možda, preusmerio novac iz programa za informacije o Avganistanu.

"Njujork tajms" je naveo i da američki zvaničnici nisu mogli da potvrde ko je odobrio Furlongov projekat, kao ni da li je u dosadašnjim akcijama bilo žrtava.

Furlongove operacije su, izgleda, obustavljene, a Pentagon je sproveo istragu protiv njega zbog sumnje da je počinio više krivičnih dela, uključujući falsifikovanje ugovora, preneo je Rojters.

"Generalno je loša ideja angažovati "slobodne strelce" da jurcaju po ratnoj zoni i izigravaju Džemsa Bonda", rekao je jedan funkcioner.

1
komentari broj komentara 0 | cwpošalji komentar
1
1