EU: Razmatranje sporazuma s Turskom do sledećeg samita

Lideri Evropske unije su se dogovorili da će narednog samita krajem sledeće nedelje raditi na sporazumu s Turskom sa ciljem razrešenja izbegličke krize, objavio je premijer Luksemburga Gzavije Betel po okončanju samita EU-Turska u Briselu.

Predsednik Evropskog saveta proslediće predloge i razmotriti detalje sa turskom stranom pre samita koji će biti održan 17. i 18. marta, naveo je Gzavije Betel na Tviteru, preneo je AFP.

Ranije je agenciji Rojters neimenovani zvaničnik EU rekao da lideri Unije ne mogu da se dogovore oko sporazuma o turskom planu za rešavanje izbegličke krize.

"Nekim zemljama se zaista dopada ideja, ali ne mogu da prihvate dogovor večeras zbog veoma kratkog vremena za pripremu", rekao je taj zvaničnik.

Lideri tih zemalja će, kako navodi, pozdraviti ambicioznije predloge Turske ali ne mogu da usklade sve tačke sporazuma večeras.

"Potrebna su neka razjašnjenja. Radićemo intenzivno na tome narednih dana", rekao je zvaničnik.

Ranije danas, Ankara je u zamenu za saradnju ispostavila svoje protivzahteve: ukidanje viza turskim državljanima od jeseni i obnavljanje procesa pridruživanja Turske Evropskoj uniji, kao i dodatnih tri milijarde evra za prihvat izbeglica.

Mađarska agencija MTI je, u međuvremenu, javila da je premijer Viktor Orban stavio veto na direktno prebacivanje izbeglica iz Turske u Evropu što je bilo predviđeno nacrtom sporazuma EU i Turske.

Sada se, kako navodi ta agencija, razmatra mogućnost da se sklapaju posebni bilateralni sporazumi. 

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc naveo je nešto ranije da je Turska tražila dodatnih tri milijarde evra od EU za zbrinjavanje migranata na svojoj teritoriji i najavio da je EP spreman da ubrza proceduru za dodelu tih sredstava, prenose agencije.

Ovaj nacrt dokumenta pripremljen na samitu EU-Turska predviđa akcije koje obe strane treba da preduzmu kako bi se okončala migrantska kriza, prenosi britanska agencija.

U nacrtu sporazuma EU i Turske u koji je Rojters imao uvid navedeno je da će EU udvostručiti iznos novca koji je ponudila Turskoj za pomoć u zbrinjavanju sirijskih izbeglica, a da će sirijske izbeglice biti direktno prebacivane iz Turske u EU.

EU bi, potom, trebalo da preuzme direktno iz Turske jednog sirijskog izbeglicu za svakog Sirijca koji readmisijom bude vraćen sa grčkih ostrva u Tursku.

"Ankara je spremna da sarađuje sa EU i spremna je da postane njena članica. Nadam se da će ovaj samit da se usredsredi ne samo na izbegličku krizu, nego i na proces pristupanja Turske Uniji", rekao je turski premijer Ahmet Davutoglu. 

Turska treba da efikasno sarađuje sa EU i UNHCR-om da osigura relokaciju Sirijaca u članice EU, na osnovu formule "za jednog Sirijca koji je readmisijom vraćen sa grčkih ostrva u Tursku, jedan Sirijac će biti relociran u zemlje EU".

EU će ponuditi još tri milijarde evra do kraja 2018. godine za pomoć Turskoj, što je dvostruko više nego što je prvobitno planirano.

Brisel će pripremiti i otvaranje novih poglavlja u pregovorima o članstvu Turske u Uniju.

EU će takođe uvesti viznu liberalizaiju za građane Turske do kraja juna, navodi Rojters.

Brisel treba da potpuno evakuiše izbeglice sa grčkih ostrva i snosi troškove readmisije.
Jedini dogovor koji praktično važi, jeste onaj o zaustavljanju izbeglica na grčko-makedonskoj granici. U mestu Idomeni je više od 14.000 ljudi, i prema procenama UNCHR-a sa terena - situacija je očajna.

"Ima skoro 6.000 dece, i pošto nemaju gde da se igraju – igraju se u đubretu. Video sam i da pale plastiku kako bi se zagrejali", navodi radnik UNHCR-a.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи