Читај ми!

Oland i Merkelova doneli odluku o inicijativi za izbeglice

Fransoa Oland i Angela Merkel odlučili da iznesu zajednički predlog za prihvat izbeglica i njihovo raspoređivanje u Evropi, dok oni koji pokušavaju da neregularnim putevima poboljšaju svoje materijalno stanje moraju biti vraćeni na dostojanstven način. Predloge za rešavanje migrantske krize izneli i drugi evropski lideri.

Merkel i Oland su odluku o inicijativi vezanoj za situaciju sa izbeglicama koje pokušavaju da stignu do Evrope doneli pošto su nakon dramatičnih događaja usledile tragedije, a od početka godine hiljade ljudi izgubilo živote, saopšteno je iz Jelisejske palate, prenosi Tanjug.

U saopštenju dostavljenom medijima iz francuske ambasade u Beogradu se navodi da Evropska unija mora da reaguje odlučno i u skladu sa svojim vrednostima.

"Ti muškarci i žene, sa svojim porodicama, beže od rata i progona. Njima je potrebna međunarodna zaštita. To im se duguje. Ženevske konvencije koje su donesene nakon rata obavezuju sve zemlje. Evropa mora da zaštiti one kojima ona predstavlja poslednju nadu", piše u saopštenju.

"Ima i drugih koji pokušavaju da poboljšaju svoje materijalno stanje i za to koriste neregularne puteve. Oni moraju da budu vraćeni, na dostojanstven način", navodi se u saopštenju.

Ranije danas, AFP je preneo da su se Nemačka i Francuska složile da su neophodne obavezujuće kvote unutar EU kako bi se rasporedio teret i dodale da će taj stav preneti evropskim institucijama.

"To je princip solidarnosti", rekla je kancelarka Merkel novinarima tokom posete švajcarskoj prestonici, navodi AFP.

I drugi evropski lideri izneli su predloge za ublažavanje migrantske krize.

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker predložio je "relokaciju" 120.000 izbeglica iz Italije, Grčke i Mađarske, zemalja koje su najviše pogođene izbegličkom krizom, saznaje AFP iz evropskih izvora.

Očekuje se da će Junker zvanično otkriti plan tokom obraćanja u Evropskom parlamentu 9. septembra pošto ga odobre komesari, dodaje taj izvor.

To je već najavio juče evropski komesar za pitanje migracija Dimitris Avrampulos rekavši da će posle predstavljanja predloga u parlamentu, on biti iznet ministrima unutrašnjih poslova EU na vanrednom sastanku 14. septembra.

Inače, pilot šema EK predviđala je relociranje 40.000 tražilaca azila iz Italije i Grčke u druge članice EU.

Uspostavljanju sistema obavezujućih kvota usprotivila se poljska premijerka Eva Kovač, a predsednik Evropskog saveta Donald Tusk rekao je da bi trebalo da se najmanje 100.000 izbeglica rasporedi u EU i da se osnuju prihvatni centri za izbeglice izvan EU.

"Ravnomerna raspodela najmanje 100.000 izbeglica u zemljama EU jeste ono što treba da uradimo", rekao je Tusk na zajedničkoj konferenciji, prenosi Rojters.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво