Читај ми!

Da li su stanovnici Balkana meta Islamske države

Posle otmice hrvatskog državljanina Tomislava Salopeka, za kojeg još nema potvrde da su ga pogubili ekstremisti Islamske države, postavlja se pitanje da li su meta islamista postali i građani drugih zemalja u regionu, uključujući i Srbiju.

Da li je Tomislav Salopek ubijen još nije potpuno sigurno. Ipak, cilj terorista je ostvaren. Kako ocenjuju hrvatski analitičari – osim Eskima i stanovnika arhipelaga Tonga, više niko nije bezbedan.

Šefica hrvatske diplomatije Vesna Pusić ističe da su sada svi na meti terorista, dodajući da se tome treba suprotstaviti. "Hrvatska, zbog svoje veličine, ne može to da predvodi, ali se sigurno neće kriti ispod stola, nadajući se da će nekog drugog ubijati, a ne nas. Mi smo – na meti bili ili ne bili – formalno deo te koalicije, jer to je globalni teror i globalna opasnost. Tome se treba i tome se hoćemo suprotstaviti. Što se više skrivali, to ste ugroženiji."

A to što se Hrvatska nije skrivala, pripadnici Islamske države naveli su kao razlog likvidacije Salopeka. U koaliciji 40 zemalja koje se bore protiv radikalnih islamista nalazi se i Hrvatska, koju na to obavezuje članstvo u NATO-u. To se ne dopada baš svima u Zagrebu.

Njujork tajms piše da je evidentno da su radikalni islamisti sa Sinaja promenili fokus, i da su, umesto egipatske vojske, sada u opasnosti stranci. Apsolutna sigurnost ne postoji, potvrđuje i bivši ambasador Srbije u Egiptu.

"Ad hok žrtva može da bude bilo ko, mogu nekog da zatoče samo zato što je Evropljanin", kaže bivši ambasador Srbije u Egiptu Dušan Simeonović.

Simeonović smatra da srpski građani koji se nalaze u Kairu ili drugde u Egiptu ne bi trebalo da imaju veću ili manju brigu od onih koji se nalaze u nekoj drugoj arapskoj zemlji ili nekoj zemlji van arapskog regiona.

"Ono što naši građani i uopšte ljudi, pre evega Evropljani, u tom svetu treba da rade, jeste da svoje kretanje ograniče na prostor u kojem su zaštićeni prisustvom drugih građana, organa bezbednosti", naglašava bivši ambasador u Kairu.

Novinar lista Politika Boško Jakšić pita se da li je iko u Hrvatskoj konsultovao Sabor ili pitao javno mnjenje da li hoće da se pridruži toj koaliciji, imajući u vidu mogući tragični rezultat članstva u toj koaliciji.

Podršku borbi protiv Islamske države dala je i Srbija.

Jakšić upozorava da i Srbija kao članica koalicije isto tako može da se nađe na meti Islamske države. "Može se dogoditi da se preko glave nekog našeg državljanina pošalje poruka Beogradu", dodaje Jakšić.

Hrvatska je i zvanično upozorila svoje građane da bez preke potrebe ne putuju u Egipat. Takva preporuka još nije stigla od srpskog Ministarstva spoljnih poslova, iako je nedavno građanima Srbije savetovano da, zbog terorističkog napada, ne putuju u Tunis.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи