TV RT predala Holandiji informaciju o ostacima "boinga"

Ruski TV kanal "Raša tudej" pružila je pomoć Savetu za bezbednost Holandije, koji vodi istragu o padu aviona "boing-777" na letu MH17 na istoku Ukrajine, i predao mu informaciju o ostacima aviona.

Istražioci su za ostatke srušenog aviona saznali u dokumentarnom filmu RT "MH17:Godina ćutanja", prenosi Tanjug.

Producenti ruskog TV kanala predali su Holandiji i kontakte Natalije Vološine, čelnice Petropavlovke, sela u Šahtjorskom rejonu Donjecke oblasti na istoku Ukrajine.

Ona, navodi ruska TV, sakuplja ostatke letelice koje su pronašli lokalni žitelji, kako bi ih predala istražiocima.

Prethodno se predstavnik holandskog saveta za nacionalnu bezbednost obratio RT sa molbom za pomoć u predaji elemenata pilotske kabine, prikazane u dokumentarcu.

"Mnogi stanovnici koji su napuštali selo u vreme borbi, kada su se vratili i počeli da obrađuju bašte, pronalazili su ostatke aviona, koje nisu prikupili eksperti. Svi koji ih pronalaze, trude se da ih donesu do seoske uprave, znajući da ih mi možemo predati ekspertima", rekla je Vološina za RT.

"Mi ih čuvamo, saopštili smo o njima stručnjacima, ali oni još nisu odredili datum kada bi uzeli te ostatke", rekla je čelnica Petropavlovke.

U filmu "MH17: Godina ćutanja", čija premijera je bila na godišnjicu tragedije 17. jula, rodbina stradalih rekla je da nema mogućnost da dobije informaciju o toku istrage i da smatra da se ona vodi neobjektivno.

Avion koji je leteo od Amsterdama ka Kuala Lumpuru, srušio se kod sela Grabovo u Donjeckoj oblasti na jugu Ukrajine, nekih 60 kilometara od ruske granice, u zoni borbi proruskih i ukrajinskih snaga.

Svih 298 osoba u njemu je poginulo. Među žrtvama bili su državljani deset zemalja a većina putnika - 196, bili su Holanđani.

Istragu o aviokatastrofi sprovode zajedno Holandija, Ukrajina, Australija, Malezija i Belgija.

Za sada je nedvosmisleno utvrđeno samo da je avion oboren raketom. Zemlje Zapada tvrde da su letelicu oborile proruske snage Donjecka, koje kategorički odbijaju umešanost.

Rusija je predala materijale i podatke koje ima, pozivajući na detaljnu analizu dokaza i ne iznoseći nijednu verziju kao jedino ispravnu.

U medijima su se pojavile dve verzije - da su letelicu oborile sa zemlje ukrajinske snage po naređenju Kijeva i da je avion pogođen raketom iz ukrajinskog aviona "suhoj-25".

Prema verziji ruskog Istražnog komiteta "Boing" je oboren raketom "vazduh-vazduh", koja nije proizvedena u Rusiji, a ruski koncern "Almaz-Antej" zaključio je da je avion mogao biti pogođen raketom sistema "Buk-M1" ukrajinske proizvodnje.

Rusko Ministarstvo inostranih poslova saopštilo je u vise navrata da Moskva nije zadovoljna načinom na koji se vodi istraga.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво