Читај ми!

Ministri EU bez dogovora o hiljadama migranata

Ministri država članica Evropske unije nisu postigli dogovor o načinu na koji će biti raspodeljeno ukupno 40.000 sirijskih i eritrejskih migranata iz Italije i Grčke, koje su pod prevelikim pritiskom migranata, saopštili su zvaničnici.

Ministri su se saglasili da počnu sa premeštanjem više od 32.000 migranata po 28-članoj Evropskoj uniji, ali se nisu dogovorili šta će sa preostalih 8.000, od ukupno 40.000 migranata koliko treba raspodeliti prema dogovoru koji su lideri EU postigli na samitu u junu, prenosi AFP.

"Imamo rešenje za premeštanje (migranata) u ovoj godini. Što se iduće godine tiče, nismo se još usaglasili, i o tome ćemo razgovarati u oktobru ili novembru", rekla je nemačka državna sekretarka Emili Haber obrativši se novinarima posle sastanka, prenosi Tanjug.

Evropska komisija je predložila raspodelu 40.000 migranata posle brodoloma migranata bez presedana u Mediteranu u aprilu, kada je poginulo skoro 800 ljudi.

Lideri EU su se potom saglasili sa tim predlogom, ali su se onda između njih javile ljute podele u vezi sa načinom njegovog sprovođenja, pošto su najpre odbacili obavezne kvote, a potom su počela i međusobna trvenja u vezi sa pitanjima kako raspodeliti migrante.

Ministri inostranih poslova zemalja članica EU su danas iz Brisela najavili da bi u Budimpešti uskoro trebalo da se održi samit posvećen kretanju izbeglica preko Zapadnog Balkana.

U saopštenju objavljenom posle ministarskog sastanka posvećenog problemu izbeglica ne precizira se kada će konferencija biti održana, ali diplomatski izvori kažu da će se to desiti najverovatnije u septembru.

Statistike pokazuju da izbeglice iz Afrike, Azije i sa Bliskog istoka sve ređe pokušavaju da se domognu teritorije EU prelazeći Mediteran i da je primat preuzela "balkanska ruta", koja preko Turske, Grčke, Makedonije i Srbije vodi do Mađarske i drugih članica EU.

Mađarska je najavila da će duž granice sa Srbijom podići četiri metra visoku ogradu kako bi sprečila izbeglice da ilegalno pređu granicu i zatraže politički azil.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво