Krvavi sukob očajnih migranata na brodu

Između 100 i 200 migranata poreklom iz Bangladeša i pripadnika Rohindži iz Mjanmara, poginulo je u žestokim sukobima sekirama, noževima i metalnim šipkama oko zaliha vode i hrane na brodu, koji je potonuo u blizini Indonezije, ispričali su preživeli.

Preživeli svedoci, čija su tela prekrivena modricama i posekotinama, opisali su krvav sukob dve grupe do kojeg je došlo nakon što je posada prošle nedelje napustila prenatrpan brod i ostavila očajne migrante, koji su se međusobno "poklali" u žestokim borbama oko smanjenih zaliha, prenosi Tanjug.

Vidno iscrpljeni, oni su za AFP iz kampova na teritoriji Aceha u Indoneziji rekli da je između 100 i 200 migranata poginulo u borbama koje su izbile u četvrtak na brodu, na kojem se nalazilo stotine migranata.

Mnogi od njih pretučeni su na smrt na brodu, dok su drugi skočili u more kako bi izbegli pokolj, a potom su preživele spasili lokalni ribari i dovezli ih do obale.

Bangladežani i Rohindže međusobno okrivljuju jedni druge za izbijanje sukoba.

"Iznenada, Bangladežani su izašli na palubu i napali sve nas koji smo bili na gornjoj palubi broda", rekao je za AFP jedan od migranta Rohindža, Asina Begun (22), koji je zajedno sa većinom migranata prevezen u Langsi, grad u Acehu.

"Oni koji su želeli da se spasu morali su da skoče u more, ali moj brat nije mogao. Kada su ga našli, pretukli su ga i potom zaklali. Nakon toga, telo su bacili u more", dodao je Begun.

Sa druge strane, Bangladežani okrivljuju Rohindže, islamsku manjinu prognanu iz Mjanmara, da su bili povlašćeni na brodu jer ih je favorizovao kapetan, koji je govorio njihovim jezikom i davao im hranu i vodu.

Prema njihovim rečima, oni su napadnuti nakon što su molili Rohindže da im daju nešto od zaliha.

Stanovnik Bangladeša Muhamed Murad Husein rekao je da su Rohindže bile na gornjoj palubi broda, dok su Bangladežani, koji su činili većinu putnika, bili na donjoj.

Kada je eskalirao sukob, Rohindže su tražile da se zaustave Bangladežani na putu ga gornjoj palubi i napale ih sekirama i prskajući ih vodom, začinjenom biberom.

"Svako ko se popeo gore bio je proboden nožem" , rekao je tridesetogodišnji putnik i dodao da je brod počeo da curi i tone kada je nasilje eskaliralo, zbog čega su mnogi počeli da skaču u vodu.

Ipak, Muhamed Amih, jedan od Rohindži, rekao je da su njih napali Bangladežani jer su oni insistirali da se preostale zalihe vode na brodu sačuvaju za decu.

Oko 3.000 Bangladežana i Rohindži stiglo je do obala jugoistočne Azije protekle nedelje, nakon što je Tajland presekao davno uspostavljene rute trgovine ljudima.

UN: Omogućiti migrantima izlazak na kopno

Agencije Ujedinjenih nacija pozvale su danas Indoneziju, Maleziju i Tajland da pojačaju operacije spasavanja na moru i omoguće stotinama migrantima da stignu do kopna.

U zajedničkom saopštenju sa Međunarodnom organizacijom za migracije (IOM), agencije su pozvale tri države da prestanu sa pokušajima da potisnu brodove iz svojih teritorijalnih voda.

Vlasti tri države treba da obezbede adekvatne uslove prijema i ustanove procedure provere kako bi se identifikovale osobe kojima je neophodno dati status izbeglica, navodi se u saopštenju, preneo je Rojters.

Ministarka spoljnih poslova Indonezije Retno Marsudi kaže da je Indonezija već pružila "više nego što treba" kako bi pomogla stotinama migranata.

Marsudijeva bi trebalo da se sastane sa svojim kolegama iz Malezije i Tajlanda sa kojima će razgovarati o rešavanju tog problema.

"Ova neregularna migracija nije problem jedne ili dve države. To je regionalni problem koji se dešava i na drugim mestima. To je, takođe, globalni problem", rekla je Marsudi novinarima nakon sastanka vlade.

U Indonezija utočište pronašlo 1.346 migranata iz Bangladeša i muslimanske zajednice Rohindža iz Mjanmara, koji su stigli na obale provincija Aceh i Severne Sumatre prošle sedmice, rekla je Marsudijeva, prenosi AP.

Čak i pre krize, gotovo 12.000 migranata nalazilo se u Indoneziji, čekajući premeštaj, od kojih su većina pripadnici muslimanske zajednice Rohindža koji su pobegli od progona u budistički većinskom Mjanmaru.

Ne više od 500 ovih migaranata je bilo smešteno u nekoj drugoj zemlji godišnje, dodala je Marsudijeva.

Kriza je izbila ovog meseca pošto su vlade država u regionu rešile da se obračunaju sa krijumčarima ljudima.Neki od kapetana brodova kojima su prevoženi migranti napustili su svoja plovila, a stotine ljudi ostalo je zarobljeno na moru.

Oko 3.000 migranata stiglo je do obale Malezije, Tajlanda ili Indonezije, ali sve tri države su odbile da daju dozvolu za pristajanje brodovima.

Prema procenama humanitarnih organizacija, hiljade migranata nalazi se odsečeno na pučini Andamanskog mora.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи