Читај ми!

Rezolucija Saveta Evrope o masovnom špijuniranju

Velikom većinom glasova Parlamentarna skupština Saveta Evrope usvojila Rezoluciju o masovnom špijuniranju kojom se izražava duboka zabrinutost zbog prakse masovnog špijuniranja koju koriste bezbednosne službe SAD i pojedinih zemalja članica.

Parlamentarna skupština Saveta Evrope (PSSE) duboko je zabrinuta praksom masovnog špijuniranja koje koriste američka bezbednosna agencija NSA i bezbednosne agencije pojedinih zemalja članica Saveta Evrope, kako bi sakupljale, skladištile i analizirale podatke o privatnim licima, navodi se u rezoluciji koju je pripremio holandski poslanik Piter Omcig.

U pojedinim zemljama je "industrija masovnog špijuniranja" toliko napredovala da preti demokratskim načelima, kao i slobodnom i otvorenom karakteru zapadnog društva. Ovakva praksa nije u skladu sa poštovanjem osnovnih ljudskih prava jer ugrožava pravo na privatnost, pravo na slobodu govora i pravo na informaciju, navodi se u tekstu Rezolucije.

Skupština navodi da je ciljano špijuniranje potencijalnih terorista opravdano kako bi se predupredili zločini, ali istovremeno naglašava da masovno špijuniranje nije donelo velike rezultate u borbi protiv terorizma.

"Borba protiv terorizma koja se zasniva na masovnom špijuniranju predstavlja traženje igle u plastu sena. Kada su svi meta, onda nemate pravu metu", izjavio je izvestilac Piter Omcig.

Izvestilac iz Holandije je upozorio da su politički lideri izgubili kontrolu nad svojim bezbednosnim službama, kao i da velike svetske kompanije poput "Gugla" i "Majkrosofta" sarađuju sa američkom bezbednosnom agencijom, što upotrebu interneta čini još nebezbednijom.

U Rezoluciji se navodi da bezbednosne agencije koriste, čak i same stvaraju, nedostatke i prečice u bezbednosti interneta koje potom koriste za špijunažu. Takve prečice, ističe se, lako mogu zloupotrebiti teroristi ili drugi sajber kriminalci.

Usvojenom Rezolucijom o masovnom špijuniranju Savet Evrope poziva svoje članice i zemlje posmatrače da sačuvaju osnovna prava i slobode svojih građana, kao što je pravo na privatnost u digitalnom dobu.

PSSE naglašava da prikupljanje informacija o privatnim licima može biti dozvoljeno samo u slučaju da postoji sudski nalog i opravdana sumnja da je takva akcija potrebna.

Istovremeno, Savet Evrope traži prestanak prakse postojanja tajnih sudova.

Mora postojati bolja zakonska i parlamentarna kontrola bezbednosnih službi, kao i bolja zaštita uzbunjivača poput bivšeg američkog obaveštajca Edvarda Snoudena, navodi se u tekstu.

PSSE poziva na izradu međunarodnog kodeksa za upravljanje bezbednosnim službama.

PSSE je sakupljala dokaze o postojanju masovnog špijuniranja od prošle godine. U aprilu 2014. godine bivši američki obaveštajac Edvard Snouden obratio se poslanicima video-linkom iz Moskve.

On je tada naglasio da američka bezbednosna agencija špijunira i nevladine organizacije, poput Amnesti internešenela, kako u SAD tako i širom sveta.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи