Читај ми!

Ukrajina: Gas skuplji za 285 odsto!

Većinom siromašni, građani Ukrajine će od 1. aprila gas plaćati po za njih astronomskim cenama. Prosečna cena gasa biće uvećana za čak 285 odsto. Prema "Blumbergovoj" listi, Ukrajina se nalazi među pet "najjadnijih" ekonomija, gde mesečni minimalac iznosi svega 43 dolara.

Prema odluci Nacionalne komisije za regulisanje energetike i stambeno-komunalne usluge, minimalna tarifa utvrđena na nivou od 3.600 grivni (121 evro) za hiljadu kubnih metara, porasla je za 1.791 grivnu. Tarifa važi u grejnoj sezoni od 1. oktobra do 30. aprila i odnosi se na mesečnu potrošnju do 200 kubnih metara, javlja Interfaks Ukrajina, prenosi Tanjug.

U ostalim slučajevima, gas košta 7.188 grivni (242 evra) za hiljadu kubnih metara. Cena grejanja za preduzeća poskupela je 2,2 puta, na 2.934 grivni (99 evra).

Povećanje cena komunalnih usluga je jedan od uslova Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za dobijanje pomoći. Povećanje tarifa je neophodno da bi one odgovarale cenama uvoznog goriva. Obim odobrene pomoći MMF-a je 17,5 milijardi dolara. Od toga Ukrajina očekuje da će 10,8 milijardi dobiti ove godine.

Ranije je objavljeno da su u februaru Ukrajinci u proseku platili gas za pripremu hrane oko 15 grivni (0,5 evra) mesečno, a za grejanje 460 grivni (15,5 evra za stan od 50 kvadrata). U aprilu će cene biti povećane na 62 grivne, odnosno 760 grivni.

Ukrajina se našla među pet "najjadnijih" ekonomija, prema objavljenoj listi ekonomskog portala Blumberg. "Indeks bede" dobijen je kao jednostavan zbir stope nezaposlenosti i promena indeksa potrošačkih cena, koji u Ukrajini iznosi 27 odsto.

Prema proceni profesora Stiva Hankea sa američkog Univerziteta "Džons Hopkins", realna godišnja inflacija u Ukrajini dostigla je 272 odsto. Prema zvaničnim podacima, cene su porasle 28,5 odsto.

Pri tome minimalna plata u Ukrajini je pala na 43 dolara (1.218 grivni) zbog deprecijacije nacionalne valute, navodi Interfaks Ukrajina.

Prema rečima ukrajinskog premijera Arsenija Jacenjuka, povećanje plata i penzija u Ukrajini nije moguće. "U ovoj fazi zemlja nema takav resurs, jer se sve daje za odbranu, bezbednost, armiju, tenkove, oružje, za jačanje linije bezbednosti i izgradnju državne granice", rekao je Jacenjuk pre nekoliko dana.

Šef vlade je dodao da zemlja na opremanje armije troši 5,2 odsto bruto domaćeg proizvoda.

Sporazum o isporuci gasa Ukrajini do kraja marta 

Evropska unija uspela je da u pregovorima u Briselu izdejstvuje sporazum Kijeva i Moskve o nastavku isporuka ruskog gasa Ukrajini do kraja marta i time obezbedi tranzit gasa za zapadnu Evropu.

Ukrajinska kompanija "Naftogas" obavezala se da će unapred platiti "Gaspromu" gas za pokrivanje potrošnje u Ukrajini, prenosi Beta.

Ruska grupa "Gasprom" sa svoje strane garantuje tranzit gasa preko Ukrajine koji je Evropska unija kupila i isporučiće na mestima o kojima su se dogovorile dve strane – do 114 miliona kubnih metara gasa dnevno Ukrajini na osnovu primljenih uplata, navodi se u saopštenju objavljenom posle više sati razgovora u Briselu ruskog i ukrajinskog ministra energetike, Aleksandra Novaka i Volodimira Demčišina.

Dvojica zvaničnika dogovorila su se i da odvojeno razmatraju spor o isporukama gasa oblastima Donjeck i Lugansk na istoku Ukrajine, koje su u rukama proruskih separatista, navodi se u saopštenju.

Potpredsednik Evropske komisije zadužen za energetiku Maroš Šefčovič pozdravio je sporazum i rekao da su uspeli da se sprovede paket iz zimskog sporazuma (zaključenog na šest meseci u oktobru 2014) o kupovnoj ceni i količinama koje će "Gasprom" isporučiti ukrajinskom "Naftogasu".

"Ohrabren sam činjenicom da su obezbeđene isporuke gasa koje je kupila EU za tranzit preko Ukrajine", rekao je Šefčovič.

Evropski zvaničnik je rekao da su se dogovorili i da imaju nove trostrane pregovore u vezi sa razradom tog sporazuma.

Inače, predviđa se početak novih pregovora krajem marta. Tada strane treba da se dogovore o ceni gasa koje će "Gasprom" isporučiti ukrajinskom "Naftogasu" za novi period koji treba tek odrediti.

Evropska unija svake godine kupuje skoro 130 milijardi kubnih metara gasa od Rusije, i polovina te količine, odnosno 15 odsto potrošnje EU, prelazi preko Ukrajine i ide za Poljsku, Slovačku, Mađarsku, Rumuniju i još četiri zemlje EU.

Drugi deo gasa koji EU kupuje od Moskve nije pogođen sporovima Rusije i Ukrajine jer ide direktno u Nemačku preko gasovoda "Severni tok".

Zaustavljanje isporuka gasa Ukrajini uticalo bi na isporuku gasa za desetak zemalja EU.

Najviše su pogođene Slovačka, Mađarska, Bugarska, jer zavise sa preko 80 odsto od gasa kupljenog od "Gasproma".

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво