Читај ми!

Američki san Islamske države

U želji da stvori novo društvo po sopstvenim pravilima, Islamska država ne regrutuje više samo borce već sve više privlači čitave porodice. Džihadisti preuzimaju postojeće bolnice, škole, ali i grade nove – kako bi imali "normalne uslove" za život o kojem sanjaju.

Eksperti već mesecima posmatraju kako u takozvani kalifat, pored novih boraca, pristiže i sve veći broj lekara, medicinskih sestara, inženjera, advokata, kao i čitavih porodica, piše Vašington post, a prenosi Tanjug.

Oni, kako piše američki list, treba da doprinesu izgradnji države koja počiva na najstriktnijem tumačenju šerijata.

Te porodice "veruju da čine pravu stvar za svoju decu", kaže ekspert za ekstremizam Melani Smit sa Kraljevskog koledža u Londonu.

Za razliku od Al Kaide, koja deluje u više zemalja ali je vojska bez države, Islamska država kontroliše teritoriju koju je zauzela u Iraku i Siriji.

Da bi stvorila islamističko društvo kojem teži, grupa je počela da preuzima postojeće škole, bolnice i druge institucije potrebne za svakodnevni život ili da gradi nove.

"Što više uspeha imaju u izgradnji svog novog društva – to su više u stanju da privuku čitave porodice", kaže Mia Blum, profesor studija bezbednosti na Univerzitetu u Masačusetsu, koja se bavila istraživanjem na temu žene i terorizam.

"To je skoro kao američki san, samo što nije američka verzija već verzija Islamske države", kaže Blumova.

U Raki, uporištu Islamske države, islamisti su izgradili porodilište koje vodi britanski ginekolog. Iz grada se proteruju starosedeoci, a useljavaju borci, piše Vašington post.

Lokalne škole pohađaju dečaci do 14. godine, nakon čega postaju borci, dok devojčice, pored Kurana, uče kako da se oblače, ponašaju, održavaju kuću, kuvaju i pomažu muževima – sve u skladu sa šerijatom.

Islamska država plaća porodicama boraca struju, hranu i do 1.100 dolara mesečno - što je za sirijske prilike ogromna suma, kaže Blumova.

Prema njenim rečima, islamisti novac zarađuju od pljački, otkupnina, šverca nafte, ucena.

Drugi džihadisti, kako kaže, obećavaju nagradu "u budućem životu, a ovi i u sadašnjem i u budućem".

Prema procenama eksperata, od jačanja Islamske države, na njenu teritoriju doselilo se najmanje 15.000 ljudi, uglavnom iz Tunisa, Saudijske Arabije ili Jordana.

Međutim, Melani Smit tvrdi da je situacija koja dočeka porodice tamo potpuno drugačija od propagandinih video-snimaka kojima džihadisti promovišu život u Islamskoj državi i da ima informacija da u regionu ima nestašice struje, životnih namirnica, lekova i pijaće vode.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи